Коли фінансова установа не має змоги повернути заборгованість самостійно, дані позичальника передають колекторським компаніям. Колектори отримують відсоток від кожної погашеної заборгованості, тому максимально зацікавлені у поверненні боргу. Про те, яким способом вони змушують позичальників повернути гроші, ходять легенди. Щоб не стати учасником однієї з них, ознайомтеся з базовими правилами спілкування з колекторами:
1. Не уникайте розмови
Для початку необхідно дізнатися, хто саме вам телефонує. Попросіть людину відрекомендуватися, вказати назву компанії, надати її фізичну та юридичну адресу. Попередьте, що будете записувати розмову на диктофон. І обов’язково запишіть!
Колектор може представитися співробітником поліції. В цьому випадку дійте так само: запитайте ПІБ, посаду, підставу для дзвінка. Зателефонуйте в поліцію, поясніть ситуацію і уточніть, чи дійсно такий співробітник існує.
Попросіть абонента викласти усі вимоги у письмовому вигляді і відправити поштою. Попередьте, що відповідь ви так само відправите у письмовому вигляді.
Ні в якому разі не називайте свою адресу. Якщо дії колекторів правомірні, контактні дані повідомить банк.
Якщо вас прийняли за боржника помилково, попросіть тих, хто вам телефонує, пред’явити копію кредитного договору з вашим підписом. Якщо такого договору не існує, побажайте колекторам “Всього найкращого!” і покладіть трубку. Якщо дзвінки не припиняться, зверніться в поліцію.
2. Не відповідайте зухвальством на зухвальство
Приготуйтеся, що колектор буде переводити розмову на свій бік, та ставити незручні запитання, закликаючи до совісті та моралі. Головна мета колектора — отримати інформацію про те, коли ви зможете погасити заборгованість. Ваше завдання — припинити розмову і в терміновому порядку перечитати договір з фінансовою установою, яка видала кредити готівкою.
Якщо в договорі не зазначено, що банк має право передавати вашу справу третім особам, то вам потрібно подати заяву до Спілки захисту прав споживачів. Якщо вказано, що передача можлива, то банк зобов’язаний повідомити про це письмово. У наступній розмові з колектором повідомте, що відповідати будете тільки на письмові повідомлення банку.
3. Знайдіть адвоката
Адвокат знадобиться, щоб уникнути подальших проблем з боку колекторів. Приготуйтеся до того, що на під’їзді може з’явитися оголошення типу “Іваненко з квартири 34 — шахрай”, а колектори будуть телефонувати по 20 разів на день, в тому числі вночі. Вони можуть загрожувати особисто вам і вашим близьким, телефонувати друзям і на роботу. Це незаконно. Такі дзвінки можна кваліфікувати, як вимагання, перевищення службових повноважень і т. д.
Для вирішення питання в правомірному полі, необхідно звернутися до кваліфікованого фахівця, який зможе оцінити те, що відбувається, з точки зору законності, скласти заяви до правоохоронних органів, скарги та інше. Головне — не мовчати і не чекати, а звернутися в поліцію.
Не обійтися без хорошого адвоката і у тому випадку, якщо вимагають надто багато. Особливо, коли пеня суттєво перевищує суму позики. Фахівець допоможе скористатися слабкими місцями в договорі, знайти пом’якшувальні обставини і буде представляти ваші інтереси в суді. Це вигідніше, ніж чекати, поки борг зросте ще більше.