Обережно! Пташиний грип

Грип пташи́ний — тип вірусної інфекції грипу, що уражає птахів (особливо сприйнятливі кури та індички), а також деякі види ссавців. Її викликає один із штамів вірусу грипу типу А. Хворобу птахів можуть викликати 15 підтипів вірусу грипу; особливо небезпечні підтипи H5 і H7.
Вірус вперше ідентифіковано у Італії на початку 20 століття, з часом набув всесвітнього поширення.

Перший підтверджений випадок зараження людей пташиним грипом відбувся у Гонконзі 1997 року, коли штам H5N1 викликав важке респіраторне захворювання у 18 осіб, з яких 6 померло. Захворювання людей збіглися з періодом епідемії високопатогенного пташиного грипу і були викликані тим самим штамом, що і серед популяції домашніх птахів. Хворі мали тісний контакт з інфікованою домашньою птицею.

В кінці 2016 на початку 2017 року в Херсонській, Одеській та Чернівецькій областях зареєстровано захворювання та загибель серед домашньої та дикої птиці від високопатогенного пташиного грипу (H5). В результаті Україна отримала від Євросоюзу офіційне повідомлення про заборону експорту до ЄС м’яса птиці та продуктів з неї з усієї території. Попередні випадки пташиного грипу в Україні були зареєстровані у 2008 році в Криму (4 випадки).

Грип птиці – гостра вірусна інфекція птахів, яка характеризується загальною слабкістю, набряками, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту. До грипу сприйнятливі як домашні, так і дикі перелітні птахи. Основними переносниками інфекції є перелітні водоплавні птахи. Пташиний грип завдає значної економічної шкоди як державі, так і власникам індивідуальних господарств.

Люди заражаються пташиним грипом при тісному контакті з хворою домашньою птицею під час нагляду за нею, забоєм і обробкою. В період загрози пташиного грипу, для запобігання інфікування домашньої птиці в індивідуальних господарствах, необхідно усю домашню птицю перевести на закрите утримання, а у дворах встановити опудала, тріскачки, для відлякування диких птахів.
До грипу сприйнятлива домашня, синантропна та дика перелітна птиця (індики, качки, гуси, кури, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки та інші). Молодняк водоплавної птиці хворіє грипом важко, з смертністю до 80%. Дорослі дикі качки та інша водоплавна птиця можуть бути вірусоносіями збудника грипу, при цьому у них відсутні клінічні ознаки. При ускладненні хвороби смертність птиці може досягати 100%.

Збудник грипу птиці – РНК-вірус, за комплементзв’язувальним антигеном споріднений з вірусом типу А людей і тварин. Віруси пташиного грипу А поділяються на віруси, що викликають високопатогенний та низькопатогенний пташиний грип.

Спалахи грипу за вірусом підтипу А (H5N1) продовжують виникати серед птахів і людей в Південно-Східній Азії, внаслідок яких загинуло чи було знищено понад 150 мільйонів птахів. Такі епідемії мали серйозні наслідки для сільського господарства і особливо для численних сільських жителів, що одержують засоби існування та продукти харчування зі своїх присадибних ділянок.

Станом на 10.01.2020 року у двох регіонах Польщі виявлено спалахи пташиного грипу. Про це заявили головні ветеринарні лікарі Люблінського і Великопольського воєводств. Зокрема, за даними ветеринарного лікаря Люблінського воєводства, в регіоні підтверджено четвертий випадок захворювання – на чотирьох фермах вже загинуло близько 40 000 птахів. У Великопольському воєводстві вірус виявили на фермі, де вигодовують 65 тисяч курей. За інформацією ветеринарного лікаря воєводства, зараз у регіоні перевіряють 31 птахоферму. В обох районах навколо осередків захворювання утворено 10-кілометрові зони контролю. Раніше польська влада заявила, що пташиний грип є причиною загибелі щонайменше 25 тисяч індиків на птахофабриках біля кордонів з Україною і Білоруссю.

Відповідно до наказу начальника Золочівської районної державної лікарні ветеринарної медицини з метою оперативного реагування по профілактиці грипу птиці на території району, створено 12 груп швидкого реагування по зонах обслуговування установ. Спеціалістами здійснюється щоденний подвірний обхід господарств приватного сектору з метою виявлення випадків загибелі птиці
У випадку підозри виникнення пташиного грипу просимо повідомляти за тел. 4 – 52 – 90: 4 – 33 – 92

Золочівське районне управління ГУ ДПСС у Львівській області

Next Post

Вітання для Галини Мац

Рідні вітають з ювілеєм Мац Галину! Бажаємо бути в усьому переможцем, ніколи не сумувати, любити життя, бадьоро і впевнено йти до своїх цілей і результатів, завжди залишатися веселою і душевною, мати відмінний настрій, з натхненням і гумором дивитися на світ. Величезного тобі щастя, міцного здоров’я, неймовірних пригод і фінансових висот! […]