Зозулі

Село Зозулі Знаходиться у північно-східній частині Золочівщини.

Є три версії походження назви села:

1. У “Реєстрах запорізьких козаків”, складених після Зборівської битви , фігурує козак Зозуля Панасенко. Так, як ім’я, а пізніше прізвище Зозуля, лягло в основу назви села.

2. Село розташоване серед лісів. Поодинокі оселі злучено в 1848 році в одну адміністративну громаду, з’єднану з груп домів: Зозулі, Монастирок, Обертасів, Козаки, Козакова гора, Орлова гора, Саврасова гора. У 1890 році ця громада творила одну кадастральну гміну  з містом Золочевом. У селі був монастир оо. Василіан.

3. З народних переказів село знаходиться в оточенні лісів, в них було багато птахів і зозуль. Звідси походить така назва села.

У селі у кінці 20-х років було організовано “Просвіту” . Її організаторами стали: Семен Білінський, Іван Семенк, Дмитро Кіндратюк. Рада просвіти складалася з 8 чоловік. Будинок просвіти був побудований за кошти селян. При “Просвіті” був аматорський гурток . ставили на сцені п’єси, які перевірялися польською цензурою. Усі члени “Просвіти” пізніше влилися в активну визвольну боротьбу.  У 1945 році на окраїні с. Зозулів у лісі була криївка УПА. 16 червня 1949 року енкаведисти вистежили, де знаходиться криївка, оточили її. В бою загинули повстанці. Це були – Білінський В.Й., Кравчук В.І., Малиновська С.Д., Білоус Я.

У 1992 році, на честь святкування 50-ти річчя УПА, учнями школи насипано високу могилу на цьому місці.

Кожного року, на Покрову, 14 жовтня, на могилі відправляється панахида, відбуваються мітинги і вшанування пам’яті героїв.

Більшість населення села зайнята сільським господарством.  Частина жителів працює на підприємствах та установах міста Золочева. Серед народних умільців виділяються майстри вишивки, якими є жінки села. В селі  зберігають у пам’яті і в написі багато українських народних та повстанських пісень.  Житель села Зварич Тарас  багато років займається різьбою по дереву. А колекціонерка  Наливайко Ольга має в своїй колекції народні костюми різних регіонів України і неодноразово влаштовували їх виставку у Золочеві і Львові.

Залишити відповідь

Next Post

Діти з Японії будуть оздоровлені в санаторіях Львівщини

Дітей з Японії, що постраждали внаслідок вибуху на атомній станції “Фукусіма-1” готова прийняти Львівщина для оздоровлення в санаторіях  області. Львівска область має досвід оздоровлення дітей – щороку в санаторіях Моршина, Трускавця та Східниці проходять лікування діти, батьки яких постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС. На Львівщині достатньо закладів, у яких […]