Розгляд звернень громадян та організація їх прийому залишається одним із важливих напрямів діяльності органів прокуратури, спрямованих на зміцнення законності й правопорядку.
Загалом у 2017 році до Золочівської місцевої прокуратури надійшло 136 звернень, з яких вирішено по суті – 57, а 79 звернень громадян Золочівською місцевою прокуратурою скеровано за належністю до органів влади, місцевого самоврядування, державного нагляду та контролю.
Таким чином, розгляд половини звернень, які надійшли до Золочівської місцевої прокуратури, відповідно до чинного законодавства, не відноситься до компетенції органів прокуратури.
Не зважаючи на те, що чинним Кримінальним процесуальним кодексом України регламентовано оскарження в судовому порядку рішення, дій чи бездіяльності слідчого (прокурора) під час досудового розслідування, найбільшу кількість з вирішених, становлять звернення з питань досудового розслідування (36 звернень). Разом з тим, задоволено лише 1 скарга вказаної категорії звернень.
Крім того, у 2017 році працівниками Золочівської місцевої прокуратури прийнято 59 осіб на особистому прийомі.
Разом з тим, неналежне реагування органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на порушення конституційних прав і свобод громадян, а подекуди – їх бездіяльність, зумовлює надходження до прокуратури скарг, які остання не уповноважена розглядати.
Зокрема, у зв’язку із набранням чинності Законів України «Про прокуратуру» та «Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя» суттєво обмежено повноваження органів прокуратури. Так, прокуратура з 26.10.2014 позбавлена функцій так званого «загального нагляду», а разом з тим – права проводити перевірки за заявами та скаргами, які вирішувалися в межах цієї функції шляхом витребування матеріалів, призначення перевірок контролюючими органами, відібрання пояснень осіб, внесення документів прокурорського реагування.
Представницька функція також обмежена, оскільки відповідно до ст.131-1 Конституції України прокурор з 30.09.2016 здійснює лише представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, визначеному законом.
На даний час на органи прокуратури покладено такі функції:
1. підтримання публічного обвинувачення в суді;
2. представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених Законом;
3. організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку.
З огляду на відсутність передбачених законодавством повноважень щодо розгляду певного кола питань, упродовж 2017 року 79 звернень громадян Золочівською місцевою прокуратурою скеровано за належністю до органів влади, місцевого самоврядування, державного нагляду та контролю.
Разом з тим, прокуратурою надавалися обґрунтовані роз’яснення про можливість звернення громадян за захистом своїх прав до суду, органів безоплатної правової допомоги тощо.
Вивчення таких звернень, перенаправлення до уповноважених органів, письмове інформування прокуратурою заявників займає не лише дорогоцінний час громадян, а й позбавляє їх можливості оперативного поновлення порушених прав.
Тому, насамперед заявникам перед поданням відповідної заяви чи скарги необхідно визначитися, до компетенції якого органу влади, контролю чи місцевого самоврядування належить вирішення тих чи інших питань.
При цьому слід мати на увазі, що згідно статті 55 Конституції України прийняті органами державної влади, місцевого самоврядування, контролюючими та іншими органами, підприємствами, установами та організаціями або їх посадовими особами рішення за зверненнями громадян можна оскаржити до відповідного органу вищого рівня або до суду.
Крім цього, згідно статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, а також інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, яка включає в себе всі види правових послуг, передбачених статтею 13 вказаного Закону, у тому числі здійснення представництва.
В області діє Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області, а також Золочівське бюро правової допомоги Буського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги (м.Золочів, вул. Валова,4, тел. (03265) 70 091, (03265) 70 090, електронна скринька zolochiv@legalaid.lviv.ua).
ЗОЛОЧІВСЬКА МІСЦЕВА ПРОКУРАТУРА