ЗАПРОВАДИМО ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ

Місцеві бюджети — це фонди фінансових ресурсів, що мобілізуються і витрачаються на певній території. Вони є фінансовою основою місцевих органів влади та управління, бо забезпечують регіональні потреби у фінансових ресурсах і доходах, їх внутрішньотериторіальний перерозподіл.
Від обсягу фінансових ресурсів місцевих бюджетів залежить рівень та якість наданих населенню соціальних послуг, функціонування місцевого самоврядування, закладів освіти, охорони здоров’я, культури і мистецтва, фізичної культури та спорту, пожежної охорони, соціального захисту та соціального забезпечення, стан автодоріг, благоустрою населених пунктів, тощо.
На жаль великого значення набула проблема ухилення від сплати податків. За деякими експертними оцінками обсяг тіньової економіки в Україні сьогодні досягає 46 відсотків внутрішнього валового продукту. Зростання тіньової економіки є реальною загрозою національній безпеці держави.
Багато платників податків ухиляючись від їх сплати, пояснюють це значним рівнем податкового навантаження. Але, встановивши податок в розмірі 1%— все одно знайдуться бажаючі уникнути його.
Мало хто з неплатників замислюється над вигодою, яку вони отримали б сплачуючи податки. Більші доходи б отримали лікарі, вчителі, студенти, пенсіонери, військовослужбовці, більше надходжень надійшло б у ту ж економіку, більше б заробили ті ж платники податків. Не сплачуючи податків і обманюючи нібито державу, часто обдурюють самих себе.
Так, однією з важливих змін, спрямованих на підвищення фінансової спроможності місцевих рад, стало впровадження акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу підакцизних товарів (алкогольних напоїв та тютюнових виробів), який у розмірі 5 відсотків їх вартості повністю надходить до бюджетів громад тих територій, де здійснюється продаж тютюну та алкоголю.
Недосконалість механізму контролю за сплатою податку призвело до того, що деякі суб’єкти підприємницької діяльності не показують реального виторгу, тобто продають ці товари не пробиваючи чек на касовому апараті. У цій ситуації сплачені Вами 5 відсотків у вартості товару не надходять до місцевого бюджету, що у свою чергу знижує можливість місцевих органів влади забезпечити належне утримання закладів соціально-бюджетної сфери, об’єктів благоустрою, ремонт доріг.
Але в силах кожного із нас змінити таку ситуацію.
Варто лише при кожній покупці пива, цигарок, алкогольних напоїв попросити продавця вибити чек на проданий Вам підакцизний товар, це його обов’язок, щоб акцизний податок надходив на розвиток вашої громади, а не на фінансування тіньової економіки. Крім того, звертаймо увагу на те, чи у чеку, який нам видали, насправді зазначений акцизний податок і його сума.
Надходження податків та зборів до бюджетів, покращення економічної стабільності нашого села, селища, міста, району та держави в цілому залежить від кожного з нас.
Звичайно, одразу змінити весь світ не вийде, але вже завтра-післязавтра спільними зусиллями ми досягнемо того, що на наших дорогах зменшиться кількість вибоїн, будуть побудовані нові дитячі та спортивні майданчики, відремонтовані об’єкти соціальної інфраструктури, покращиться якість надання соціальних послуг.
Таким чином, ще раз звертаємося до жителів нашого району з проханням запровадити громадський контроль за сплатою підприємцями акцизного податку. Для цього потрібно зовсім мало – вимагати чек за кожну покупку.

Начальник фінансового управління
Золочівської райдержадміністрації Г.З.Мудра