Заборонене Різдво 1972 року

Сьогодні українці можуть вільно святкувати Різдво, вітати колядками рідних і сусідів. Але ще менш ніж пів століття тому радянська влада розгорнула цілу каральну операцію проти української інтелігенції за новорічно-різдвяні вертепи.

Одна з таких репресивних історій розпочалася на початку 1972 року. В таємних повідомленнях керівництву КДБ вона фігурувала, як операція «Блок». Про це “Золочів.нет” повідомили у пресслужбі СБУ.

“На першому фото — святковий вертеп в одній з львівських квартир. У той вечір разом з колядниками зібралися Василь Стус, Олена Антонів, Ірина Калинець, Марія й Ганна Садовські та інші українські митці.
Вони ходили вітати друзів, серед яких було чимало видатних українців.

А вже 13 січня 1972 року КДБ відзвітувало секретарю ЦК Компартії України Шелесту про офіційний початок операції.
Розпочались обшуки та затримання в Києві та Львові. Серед арештованих за справою «Блок» були Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, онука Івана Франка Зіновія, Іван Світличний та інші.

Репресії тривали і згодом. На початку 1974 року на ім’я нового секретаря ЦК Компартії України Щербицького було направлено секретний донос про підготовку «окремими націоналістично налаштованими особами новорічних колядок».
Радянська влада застосувала вже відточені методи тиску — прослуховування телефонних розмов, стеження, посилені загони міліції та «дружинників» у місцях появи колядників. Однак попри це багато людей все одно зберігали вірність традиціям”, – йдеться у повідомленні СБУ.

Різдвяний вертеп у Львові 1972 року
Різдвяний вертеп у Львові 1972 року. Фото з кримінальної справи Стефанії Шабатури
Next Post

РІЗДВЯНА ІСТОРІЯ (відео)

Учасники дійства: дитячо-юнацький хор “Берегиня”, керівник Христина Шандро.У ролях:Йосип – Ярослав Хахула,Марія – Оленка Цюпка.Ангели біля печери: Діана Здоровега, Анна-Марія Тріпник.Танець ангелят: Софія Поручинська, Марічка Рошинець, Таня Квас, Лілія Гембара, Віра Середа, Корчевська Настя.Пастухи: Любомир Токар, Володимир Пастернак, Максим Хахула, Максим Мельник, Назар Корчевський.Царі: Анастасія Пастернак, Оксана Боруцька, Марічка ФедишинКолядники: […]