Янукович боїться мирного Майдану, – Володимир В’ятрович

wiatrowyczЯкщо мирний протест переросте у збройний опір – це стане початком кінця Майдану і, можливо, початком якогось ширшого конфлікту в Україні. Якщо ми захопимо Адміністрацію Президента – Янукович матиме всі легітимні права для того, щоб застосувати армію супроти власного народу. Майдану сьогоднішнього формату Янукович боїться.

Про це в інтерв’ю IA ZIK розповів історик, відповідальний за масові акції «Громадського сектору Євромайдану» Володимир В’ятрович.

– Влада не охоче йде на вимоги опозиції. Як вийти з цієї патової ситуації?

– Людям потрібно зрозуміти, що ненасильницький протест не закінчується швидко. Здебільшого таке протистояння може тривати місяці, а то й роки. Нам протистоїть серйозна структура – держава. І для того, щоб змусити її піти нам на поступки – має бути досить серйозний, організований тиск.

– Скільки ще стояти на Майдані?

– Майдан ще не вичерпав свого потенціалу, він привертає увагу – як влади, так і світу.

– Наскільки Майдан впливає на цю владу?

– Януковичу це не байдуже – це видно з його поведінки. Коли його запитують про Майдан – він одразу починає плести дурниці. Це свідчить про те, що він нервує. Майдан має великий вплив на владу, і той, хто каже, що це не так, дуже помиляється.

– Цими вихідними було оголошено про створення Народного об’єднання «Майдан». Як Ви до цього ставитесь?

– Євромайдан починався як відповідь на відмову влади від курсу євроінтеграції. Потім – як відповідь на насильство щодо мирних демонстрантів. Структура ж, яка була створена спочатку, творилась на ходу, а для тривалої боротьби ми повинні перегрупуватися. Це досвід з кінця 80-х – початку 90-х минулого століття у країнах Східної Європи.

Тому створення цього Народного об’єднання «Майдан» було необхідним. Це нагадує історію творення польського руху «Солідарність» чи Народного Руху України 80-х рр. минулого століття. Але все залежатиме від того, як події відбуватимуться далі: наскільки декларації переростуть в дії. Поки що перед цим об’єднанням є багато викликів: Як розростатиметься структура у регіонах? Як відбуватиметься фінансування? Як залучатиметься до цього громадськість? Якого політика висунуть альтернативою для Януковича?

– Які Ви бачите конкретні кроки цього об’єднання?

– Навчання людей по регіонах: як проводити акції протесту на захист від репресій Януковича та підготовка до виборів у 2015 р.

– Чи може сьогоднішній мирний протест перерости у збройний опір?

– Якщо це відбудеться – це стане початком кінця Майдану і, можливо, початком якогось ширшого конфлікту в Україні. Цю владу можна перемогти тільки ненасильницькими методами. Той, хто вважає, що якщо б 1 грудня якійсь там групі вдалось би захопити Адміністрацію Президента і це стало б перемогою Майдану – дуже глибоко помиляється. Якби це диво сталось – це було б початком громадянської війни в Україні. За таких обставин у державі Янукович мав би всі легітимні права для того, щоб застосувати армію супроти власного народу. Очевидно, що це викликало б жорстку реакцію з боку українців і ми б зараз були у громадянській війні.

– Чи всі методи мирного спротиву використані?

– На жаль, не всі. В першу чергу – це блокування адміністративних та владних приміщень. Це пробувалось, але у повній мірі не відбулось. Були певні спроби біля Адміністрації Президента та Кабінету Міністрів, але співробітників цих установ все ж таки впускали на роботу і відпускали з неї. Якщо ж проголошується якесь блокування – воно повинно бути остаточним абсолютно. Так, як це було у 2004 р. – коли нікого не впускали і не випускали. Зараз же деякі політики розповідають, що ці методи себе не виправдали. Вони дієві – просто потрібно дотискати до кінця.

– Які б позитивні наслідки Майдану Ви виокремили?

– Найперше – це люди, які подолали страх. Люди, які навчились самоорганізовуватись і захищати один одного. Інше – це позиція світу, який знову почав говорити про Україну і українців як європейську націю.

Розмовляв Михайло Галущак,
Джерело: ІА ZIK


Залишити відповідь

Next Post

Золочів'яни на Різдво їдуть у Київ на Майдан (відео)

“Сьогодні у вечері  в Київ їде автобус, ну на превеликий жаль місць в ньому вже немає. 49 чоловік, всі до одного,  місця зайняті і їдуть на той святковий новорічний Майдан… Дуже важливо для нас також є відправити велику делегацію 2-го числа до Києва. 2 -го числа це четвер. Ми почали […]