Мисливський ніж був одним із основних видів спорядження будь-якого мисливця з первісних часів. Щоправда, у первісної людини не було можливості вибирати, яким саме ножем він буде користуватись. У сучасного мисливця інша проблема – ножів продається так багато, що часто буває важко вибрати.
Перед більшістю мисливців (особливо, новачків) постає питання: як вибрати мисливський ніж, щоби він відповідав усім потребам? Адже треба врахувати дуже багато різних факторів, щоби обраний мисливський ніж був надійним помічником саме для вас. Принаймні, ви хоча б маєте не шкодувати про його купівлю.
Вибір мисливського ножа
Вибір багатофункціонального мисливського ножа залежить від деякої кількості важливих нюансів. Щоби зробити вдалий, правильний вибір, їх слід уважно врахувати. Поговоримо про найбільш очевидні них – ті, що пов’язані з клинками ножів.
Матеріал клинка
- Вуглецева сталь
Міцна. Клинки з неї довго залишаються гострими. Головний мінус – здатність іржавіти. Саме цьому, в наш час серед туристичних і мисливських ножів клинки з вуглецевої сталі зустрінеш не так вже й часто.
- Інструментальна сталь
Найбільш популярний у виробників сорт носить назву – D2.
Ця сталь використовується для виробництва клинків дуже багатьох якісних ножів середнього цінового діапазону. Вона відносно проста та дешева у виробництві.
Міцна, має непогану пружність. Здатна іржавіти, але не так сильно, як вуглецеві сталі. особливо, при деякому не дуже складному догляді. Головне, не залишати ніж довго в умовах високої вологості.
Ріжуча кромка клинка з D2 стійка до пошкоджень та добре тримає гостроту заточування.
Важливе застереження:
Інструментальна сталь тверда, але може бути крихкою (особливо за умов не дуже якісного термічного оброблення). Не варто клинком з інструментальної сталлю рубати тверді предмети. Також протипоказані йому бічні навантаження на злам.
- Нержавіюча сталь
Нержавіючу сталь використовують дуже широко. Існує багато її сортів. Залежно від сорту, цей вид стали може бути міцним, мати добру гнучкість, пластичність і бути простим та відносно дешевим у виробництві.
Нержавіюча сталь відмінно протистоїть корозії. Мисливські ножі з нержавіючої сталі мають відносно низьку вартість, вона чудово піддається заточенню.
Але нержавіюча сталь куди сталь м’якша, за вуглецеву та інструментальну. Тому, ножу з неї потрібні постійна правка та заточування. Хоча заточувати таку пластичну сталь зовсім не складно. Добре зарекомендували себе сорти: 8Cr13MoV, AUS 8, 12C27 “Sandvik”, VG 10, 440C.
- Дамаська сталь
Легендарний вид сталі. Часто має дуже красивий малюнок, який є її своєрідною візитною карткою. Якісна дамаська сталь дуже міцна, клинок з неї можна заточити до значної гостроти і він залишиться таким гостро. Але заточити таку сталь дуже складно. До того ж, вона дуже легко іржавіє, якщо за нею не доглядати.
Дамаська сталь коштує дорого. Існує доволі багато підробок під справжню дамаську сталь, тому вибирати такий ніж треба уважно та у продавця. якому ви дійсно довіряєте.
- Порошкова сталь
Має високу твердість, до 60-65 одиниць твердості, що є дійсно чудовим показником. Тому клинки з такої сталі дуже міцні та довго залишаються гострими. Відмінно протистоїть корозії. Не потребує спеціального догляду. Хоча для того, щоби заточити її, треба мати гарні навички та якісну заточувальну систему.
При дуже сильному зусиллі на злам може ламатися (але не так легко, як інструментальна). Тому ці сталі погано підходять для вироблення рублячих інструментів. Але різаки з неї виходять просто чудові.
Розміри клинка мисливського ножа
Розмір клинка мисливського ножа – також важливий фактор, від якого залежить зручність користування.
- Клинок довжиною до 110 мм
Клинки такої довжини зазвичай мають складані ножі, що часто використовуються у якості допоміжних.
Часто не є дуже довгими і ножі для зняття шкіри та потрошіння. Для останніх характерні клинки з помітним вигином ріжучої кромки (черевцем) та задертим догори вістрям.
- Клинок довжиноювід 120 мм до 200 мм
Більшість мисливських ножів мають саме такий розмір. Ними зручно користуватись, добре підходять для оброблення здобутого звіра. За необхідності таким ножем можна добити пораненого звіра. У побутовому плані ножі такої довжини також можуть використовуватись без проблем.
- Клинок довжиноюпонад 200 мм до 300 мм
Довгі та вузькі прямі клинки насамперед використовують для добивання пораненого звіра. При певних навиках такі ножі можуть використовуватись і для інших справ, але будуть доволі незручними через свої розміри.