Як запобігти укусу кліща та що робити, якщо кліщ присмоктався

Щороку перші виходи на природу для багатьох мешканців міста та району приносять не тільки приємні емоції, а на жаль, водночас спричиняють і проблеми.

Як у людей, так і тварин у весняно-літньо-осінній період з’являється один маленький ворог – кліщ. Укус цього павучка фактично не відчувається, адже його слина містить своєрідну анестезію, проте проблеми від такої атаки можуть бути величезні.  Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними навіть маленькі кліщі – майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща).

Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть потрапити на ваше тіло й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах. Кліщі можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками або іншими тваринами.

Найбільш небезпечним на території міста та району залишається іксодовий кліщ, що розносить хворобу Лайма (бореліоз), яка вражає різні органи і системи людини. Щороку це захворювання реєструється серед жителів нашого міста та району, які зазнали нападів кліщів.

Для запобігання укусу кліща необхідно:
1. Постійно проводити само- та взаємоогляди, особливо ретельно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

2. Використовувати засоби для відлякування кліщів – сучасні репеленти.

3. Місце для нічного сну або відпочинку на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

4. Вдома відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

5. На присадибних ділянках необхідно вчасно скошувати траву, обрізати кущі, тощо.

Якщо кліщ присмоктався, необхідно звернутись до найближчого лікувального закладу (лікарня, поліклініка, ФАП, амбулаторія, травмпункт) для надання кваліфікованої медичної допомоги фахівцем (лікарем-хірургом).

При відсутності такої можливості, видалення провести самостійно, наступними способами: а) необхідно обережно захопити кліща тупим пінцетом або пальцями обгорнутими марлею ближче до хоботка  та потягти перпендикулярно, розхитуючи при цьому його за годинниковою стрілкою або  різні сторони, поки він не відчепиться від шкіри. б) перев’язати голівку кліща вузлом міцної нитки якомога ближче до шкіри. Потім кінці нитки тягнуть вгору і в боки, відокремлюючи його від шкіри. в) у пластиковій пляшці або склянці  зробити кутовий виріз, яким ближче до шкіри захопити кліща та його видалит . Якщо хоботок або голівка залишилися (на шкірі наявна чорна цяточка)  їх видаляють стерильною голкою. Після видалення місце присмоктування необхідно протерти антисептичним засобом (розчином йоду, спиртом).

Необхідно пам’ятати, що не можна прикладати до місця укусу різні компреси, рідкі рідини в тому числі олію, припікати кліща , тиснути кліща пальцями, брати кліща голими пальцями.

Видаленого  кліща не треба викидати, його необхідно або спалити, або доставити на контроль до спеціалізованої лабораторії.

У будь-якому випадку, після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками, а також самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, перевіряти температуру, оглядати шкіру. В разі появи «мігруючої еритеми», терміново звернутися до лікаря, незалежно від самопочуття.

Начальник відділу державного нагляду
За дотриманням санітарного законодавства
Золочівського районного управління ГУ
Держпродспоживслужби у Львівській області Кучер Л.В.

Залишити відповідь

Next Post

СЕЗОННА РОБОТА ВИСОКА ОПЛАТА ПРАЦІ

Запрошуємо на роботу водія з власним авто, вантажопідйомністю 5-10т, для перевезення продукції у Львові та Львівській області. Зарплатня висока. Звертайтеся за телефоном: 067-353-19-99, 067-674-41-88. Поділіться цим у соцмережах:
робота
Золочів.нет