Як правильно підібрати тиск у колесах

Правильно підібраний тиск сприятливо впливає на продуктивність та продовжує термін експлуатації автомобільної гуми. І навпаки, надлишковий чи недостатній рівень тиску призводить до зниження керованості, підвищеної витрати палива, погіршення комфорту. Тому важливо вміти контролювати цей показник та своєчасно його регулювати.

Як встановлюються норми?

Оптимальний рівень тиску встановлює виробник автомобіля. Рекомендації можуть відрізнятися залежно від кількох параметрів:

  • швидкість руху транспортного засобу;
  • типорозмір коліс;
  • навантаження, яке відчуває автомобіль, у тому числі кількість пасажирів та вага вантажу у багажному відділенні;
  • дорожні умови;
  • температура повітря.

Рекомендації виробника щодо тиску зазвичай можна знайти в посібнику з експлуатації конкретної моделі автомобіля, на сайті вашої автомобільної компанії, в офіційному автосервісі, який обслуговує вашу марку автомобіля. На автомобілі зазвичай є наклейка або стікер з необхідними відомостями.

Важливо також знати, що маркування, розміщене на боковині і що вказує максимальний рівень тиску – це дещо інший показник. Він означає максимально допустимий рівень тиску, нешкідливий до роботи шини.

Як виміряти тиск у шинах?

Спочатку необхідно знати, в яких одиницях вимірюється тиск в автомобільній гумі. Це багато в чому залежить від країни виробника. Наприклад, в Україні застосовується одиниця атм (atm) або фізичні атмосфери, а також бари (бар, bar). Для США та Великобританії звичніші фунти на дюйм квадратний (psi). Ще один варіант – вимір у Паскалях (кілопаскалях – kPa).

Контроль тиску в шинах можна здійснювати за допомогою різних пристроїв. Найпростіший і найпоширеніший прилад, що встановлюється на автокомпресорі – манометр. Залежно від своєї конструкції та особливостей роботи портативні манометри бувають стрілочними, рейковими та цифровими.

Також застосовуються електронні системи контролю тиску, що працюють автоматично. TPMS-датчики відстежують стан тиску в кожній покришці та передають дані на дисплей бортового комп’ютера в режимі он-лайн. Якщо така система відсутня у комплектації автомобіля, її можна встановити самостійно. Датчики TPMS бувають вбудовані (розміщуються всередині колеса) або зовнішні (їх накручують на ніпель).

Ще один варіант відстеження рівня тиску – система непрямого контролю. Вона може бути як доповнення функціоналу блоку ABS. Її робота полягає в аналізі частоти обертання коліс. Зміна цього показника може означати зменшення радіусу приспущеної покришки, відповідно, необхідності перевірки рівня тиску в ній.

Зазначені виробником параметри є актуальними для так званих холодних коліс. Тобто з моменту використання до виміру має пройти щонайменше 2 години. Якщо колесо «гаряче», то його показники закономірно будуть трохи вищими.

Необхідність контролю над станом тиску підвищується у зимовий період, коли під впливом низьких температур цей показник може знизитися на 0,3-0,5 атм. Те саме стосується підвищених навантажень. Перед тривалими поїздками, особливо якщо перевезення вантажів, а також у період низьких зимових температур рекомендують трохи підвищити тиск у порівнянні з його звичайним рівнем.

Next Post

Введений в дію графік подачі електроенергії для споживачів «Львівобленерго»

Певна стабілізація ситуації в енергосистемі України дозволила львівським енергетикам сформувати графік подачі електроенергії для споживачів. Про це повідомляють у «Львівобленерго». “Електроенергія подаватиметься двічі на добу по чотири години (разом — 8 годин). В інші години доби слід бути готовим до відключень. Якщо у певний момент ситуація в енергосистемі стає кращою і є […]
світло