Як ми святкуємо день довкілля

vogonНе встигло весняне сонце добре прогріти землю, як тисячі українців взялися за спалювання сміття на городах. Не стало винятком і наше рідне місто. В результаті: багатоповерхівки повні диму, головний біль, неприємне дертя в горлі, хрипота і попраний одяг на балконах, який втягує в себе всі ті нечистоти, які вивільняються під час згоряння.
Одразу відчутно, що в результаті таких весняних спалень повітря стає важким, збільшуються випадки захворювання дихальних шляхів. На жаль, ніхто з нас сьогодні не задумується, яка шкода завдається при цьому людям і довкіллю. Адже спалювання опалого листя і сухої трави є дуже небезпечним і несе безпосередню загрозу людському здоров’ю.
За результатами досліджень при згорянні рослинних залишків у повітря вивільняються мікрочастинки диму, до складу яких входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому, без доступу кисню,листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.
На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука.
Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажемо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і викликаючі респіраторні захворювання оксиди сірки. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзилліти.
До вогнища не рідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.
Як не прикро, та найчастіше на задимлених вулицях можна побачити молодих мам з маленькими дітьми у візочках, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний.
Крім того, дим негативно впливає і на стан навколишнього природного середовища – знижується родючість ґрунтів, порушується їх структура, зменшується протиерозійна стійкість, забруднюється атмосферне повітря та з’являється пожежна загроза для прилеглих територій.
Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із палами. Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 адміністративного кодексу України. Є і інші відповідні законодавчи та нормативні заборони.
Отож, звертаюсь до усіх, хто ще досі травить димом себе і своїх дітей – зупиніться, поки не довелося боротися із негативними наслідками своєї діяльності!

Ірина КРИВЕНЬ,
член Золочівської районної МГО «Бужани»

Залишити відповідь

Next Post

У Золочеві поліціянти викрили крадія будівельної тачки

У Золочеві правоохоронці викрили крадія, який вчинив крадіжку металевої будівельної тачки в якій містився рулон сітки та моток скрученого металевого дроту. Про це “Золочів.нет” повідомили у Золочівському ВП. “До Золочівського відділу поліції 3 квітня, звернулася 42-річна жителька одного із сіл Золочівського району, та повідомила, що невідома особа проникла на її […]