Виповнилося 150 років нашому славному землякові

Цього року виповнилося 150 років з дня народження уродженця Золочівщини Кири́ла Йо́сифовича Трильо́вського — громадсько-політичного діяча, засновника Української радикальної партії, засновника пожежного товариства «Січ», голови Бойової управи УСС, члена Національної Ради ЗУНР.
Народився Кирило Трильовський6 травня 1864 року в сім’ї священика (УГКЦ ) на Золочівщині у с.Богутин, ходив до школи в Золочеві і Бродах, гімназійну освіту здобув у Золочеві а потім у Коломиї, вивчав право у Львові та Відні.
У селі Заваллі (Снятинщина) організував вперше спортивно-пожежне товариство “Січ” (5 травня 1900 р.), а згодом очолював січовий рух в Галичині. Члени “Січі” не тільки займалися спортом та готували себе до боротьби з вогнем, а й повинні були вести освітньо-культурну діяльність. В статуті “Січі” Трильовський писав, що “Січі” повинні боротися з неграмотністю, передплачувати часописи, купувати книжки для “Січової бібліотеки”, давати театральні вистави, створювати свій хор і оркестр. “Січ” мала проводити боротьбу з пияцтвом, картярством, повинна засновувати крамниці, каси, молочарні.
Під впливом творів Т.Г. Шевченка, Костомарова, Юліана Бачинського Кирило Трильовський прийшов до переконання, що українці мусять боротися за визволення своєї Батьківщини, але для цього треба “військово зорганізуватися”. Зважаючи на австрійсько-польську цензуру, Трильовський не мав змоги в статуті чітко зазначити справжню визвольну мету “Січі”, яка полягала в підготовці до боротьби з австрійсько-польськими окупантами за волю України.
Його діяльність викликала невдалі намагання австрійсько-польської адміністрації на чолі з намісником Анджеєм Казімєжом Потоцьким заборонити січовий рух (серед іншого — процес і вирок Трильовському за уявну державну зраду). Вирок скасований апеляційним судом у Відні, тому намісник М.Бобжиньскі дозволив діяльність «Січей». З 1908 року — голова Головного Січового Комітету, з 1912 — генеральний отаман об’єднання «Січей» — Українського Січового Комітету, при якому 1913 засновано парамілітарну організацію Укр. Січ. Стрільців. Як організатор «Січей» («січовий батько»), Трильовський спричинився до поширення, а то й пробудження національної свідомості селянських мас, зокрема на Покутті.
У 1907 р. К. Трильовський був обраний послом до австрійського парламенту і залишався ним аж до розпаду Австро-Угорської імперії. Видав кілька десятків популярних брошур. Після війни видрукував в українській пресі понад 1800 статей під різними псевдонімами. Сучасні дослідники вважають що слова і музику січового гімну «Гей, там на горі Січ іде» також належать К.Трильовському. Був також послом до галицького крайового сейму і членом Західноукраїнської Національної Ради.
З початком Першої світової війни – голова Бойової Управи УСС і член Загальної Української Ради, 1918 — делегат Української Національної Ради ЗУНР. Після захоплення Східної Галичини Польщею Трильовський з УГА переходить за Збруч і у Вінниці засновує Січовий Комітет.
У 1920 в. він переїжджає на Закарпаття, де засновує кілька “Січей”, а потім до Відня, де був членом Кодифікаційної комісії в уряді ЗУНР.
В 1927 р. повертається з еміграції, поселяється в Коломиї, а працює адвокатом у Гвіздці,у політичному житті участі не брав.Більшовицька окупація Західної України під гаслом “возз’єднання” була для нього важким ударом. Трильовського та його однодумців тягають до НКВД на допити, лише чудом він врятувався від арешту та депортації на Сибір. Помер Кирило Трильовський 19 жовтня 1941 р. Похований в Коломиї.
Ось такий життєвий шлях Кирила Трильовського нашого земляка, відомого громадсько-політичного діяча, який все життя проводив просвітню працю серед селянства і здобув собі безсмертну славу як організатор “Січей” в Галичині.

Директор Золочівського економічного ліцею
Заброцький А.В.

Залишити відповідь

Next Post

Військові вже підготували план "Б" щодо наступу на терористів, але чекають команди – РНБО

Сили антитерористичної операції вже підготували план і знають, що робити з бойовиками, які вже третій місяць тероризують Донеччину та Луганщину. Про так званий план “Б” сьогодні розповів прес-секретар інформаційного центру РНБО Андрій Лисенко, передає “Лига.Новости”. “Зараз в дії мирний план. Наші хлопці перебувають на місці. Вони стримують, якщо потрібно, якісь […]