Лелека, чорногуз, бусол, бузько, бусьок…

Давній зв’язок лелеки з людиною відображений у народній творчості, у численних географічних топонімах, прізвищах, на гербах і емблемах багатьох країн світу. Так, в Україні є прізвища Чорногуз і Лелеченко; річки та струмки Бузьків Яр, Гайстрова Струга, Лелечий потік, Лелечиха,Чорногузка; села Боцянівка, Лелеківка, Чорногузи. У Німеччині, Австрії, Італії, на заході Франції є чимало поселень та вулиць у містах, які носять «лелечі» назви. В Італії та Ельзасі це все, що залишилося від самих птахів. Численні назви ресторанів, кав’ярень, клубів («Лелечий клуб» у Нью-Йорку), пов’язані з чорногузом.

В Європі лелека на емблемах використовувався ще в епоху Меровінгів. У християнстві він символізує чистоту, благочестя, воскресіння. Вважається також очисником від скверни, охоронцем домашнього вогнища.

В Україні лелека вважається вісником весни. Приліт птахів весною відмічався людьми здавна. Зникання птахів восени і повертання навесні здавалось дивним. Древні слов’янивважали, що птахи на зиму летять у вирій. В українські мові збереглось це слово «вирій» — рай древніх слов’ян. Повертання птахів навесні пов’язувалось зі звісткою богів, пізніше було прив’язане до християнських весняних свят.[4]

В Україні багато прикмет про погоду, пов’язаних із білим лелекою. Він приносить тепло і забирає його назад у вирій.

  • Рано прилетів — буде тепле літо.
  • Лелека починає непокоїтися — на погану погоду.
  • Активно тріщить увечері дзьобом — завтра буде сонячний день.
  • Стоїть на одній нозі — значить треба чекати похолодання.
  • Якщо не відлітає далеко від гнізда, а тримається поблизу, — на негоду.
  • Коли птах погожого дня тримається сухого місця, то й наступний буде сонячним.
  • Перед тим, як здійметься вітер, лелеки довго кружляють біля своїх гнізд.

Є й землеробські прикмети, пов’язані з бузьками. Наприклад: заклекотали лелеки в гнізді — час садити цибулю (Вікіпедія).

Залишити відповідь

Next Post

Чорна кераміка Гавареччини

Йшов 1984 рік … В італійському місті Фаєнці відбулася міжнародна виставка. В її експозиції був репрезентований різний посуд з села Гавареччина. Фотозображення одного з вазонів увійшло до каталогу найкращих керамічних витворів мистецтва Європи. Про посуд гаварецький дізнався світ, а про саме село знали тоді мало.  Адже Гавареччина – невелике поселення […]