У тварин досить часто трапляються пухлини. Пухлиною (новоутворенням) називають патологію, при якій клітини в організмі ростуть і розмножуються неконтрольовано, тобто не координуються з процесом росту інших тканин. Клітини пухлин можуть утворюватися із звичайних клітин організму та розростатися у вигляді доброякісних або злоякісних пухлин. Коли з’являється така пухлина у собаки чи кота, це може суттєво вплинути на її здоров’я, якість та тривалість життя.
Причини виникнення
Існує кілька теорій, які поєднують у групи:
- фізико-хімічні — ці теорії свідчать, що новоутворення виникають внаслідок впливу зовнішніх хімічних або фізичних факторів;
- вірусні — пояснюють походження пухлин внаслідок інфікування вірусами, які можуть спричиняти мутації або інші зміни в клітинах та сприяють їх неконтрольованому росту;
- генетичні – згідно з цією теорією, пухлини виникають внаслідок мутацій у певних генах, що регулюють клітинний ріст і ділення, можуть бути спадковим;
- гормональна – деякі пухлини залежать від рівня гормонів в організмі;
- поліетіологічна теорія — її ще називають теорією множинних причин, оскільки вона поєднує попередні групи. Вона стверджує, що розвиток пухлин може бути наслідком комплексної взаємодії різних факторів, включаючи генетичні, хімічні, фізичні, вірусні та інші.
Які бувають види пухлин?
Лікарі класифікують новоутворення за кількома принципами. Залежно від клінічного перебігу та характеру росту пухлини бувають лише двох видів:
- Доброякісні пухлини. Новоутворення цього виду ростуть із низькою швидкістю, при цьому не проникаючи в інші тканини, а розсовуючи їх. Це називається експансивним зростанням. Такі пухлини можуть розвиватися протягом усього життя вихованця і ніяк йому не шкодити. Вони не створюють метастазів, а організм не реагує на їхнє зростання. Але буває і так, що доброякісні новоутворення підлягають видаленню через те, що завдають шкоди тварині, збільшуючи тиск на будь-який орган. Після видалення такого новоутворення вихованець швидко одужує. Незважаючи на те, що пухлини доброякісні, треба стежити за їх розвитком. Трапляються випадки, коли доброякісні новоутворення стають злоякісними.
- Злоякісні пухлини. Їх зростання називається інфільтруючим. Такі новоутворення ростуть швидко, при цьому вони часто руйнують довколишні тканини та органи. Іншими словами, вони негативно впливають на організм тварини і можуть призвести до серйозних наслідків. Злоякісні новоутворення схильні до метастазування, тому їх слід видалити якнайшвидше після виявлення. Крім того, бажано уникати травмування такої пухлини, адже воно призведе до збільшення ризику метастазів. Злоякісна пухлина негативно впливає на організм у процесі розвитку. Йдеться не лише про ураження органів, що знаходяться поряд з нею, а й про інтоксикацію організму продуктами розпаду новоутворення. Організм їх поглинає, через що починаються ускладнення з процесом обміну речовин та інші проблеми.
Профілактика і лікування пухлин
Коли лікарі вибирають метод діагностики, вони дивляться на індивідуальні особливості вихованця та перебіг захворювання. Серед методів є візуальний огляд, аналізи крові, проведення УЗД та інші. Найчастіше необхідно провести більше одного дослідження кількома методами. Також може знадобитися біопсія. Вона дозволить оцінити стан клітин пухлини з допомогою цитологічного дослідження.
За рахунок використання кількох методів можна отримати повну картину стану організму тварини та розробити лікувальний план. Якщо розпочати лікування новоутворення вчасно, то можна покращити шанси на успішне лікування і зменшити негативний вплив на здоров’я тварини. Бажано якомога раніше звернутися до лікаря.
У сучасній ветеринарії для лікування пухлин застосовується цілий ряд ефективних методів — хірургічний, хіміотерапевтичний, імунотерапія, гормональна терапія, а також можлива комбінація кількох з цих методів.
На даний момент основним методом лікування новоутворень є хірургічне видалення. Ефективність хірургічного втручання безпосередньо залежить від стадії розвитку пухлини, ступеня проростання її у навколишні тканини та наявності метастазів. Найкращою профілактикою метастазів є найбільш раннє та мінімально травматичне видалення пухлини.
Існує також ряд рекомендацій щодо профілактики онкологічних захворювань:
- кастрація самців;
- стерилізація кішки та самок собак до першої течки;
- збалансоване харчування;
- своєчасна діагностика та лікування всіх запальних процесів;
- регулярні профілактичні огляди у ветеринара.
Лікування пухлин у Львові
Пухлини у тварин, як доброякісні, так і злоякісні, є серйозною загрозою для їх здоров’я та життя. Важливість раннього виявлення та своєчасного лікування пухлин неможливо переоцінити. Сучасні ветеринарні клініки Львова, такі як клініка “Авіцена” , відіграють важливу роль у наданні високоякісної допомоги тваринам з онкологічними захворюваннями.
Завдяки передовому обладнанню та кваліфікованому персоналу, “Авіцена” може забезпечити ефективне лікування та поліпшити прогнози для улюбленців. Від ранньої діагностики до комплексного підходу в лікуванні, ветеринарні фахівці нашої клініки працюють над тим, щоб продовжити та покращити життя наших чотирилапих друзів. Адреса ветлікарні “Авіцена”: м. Львів, вул. Драгана, 24а.