Вітамін D і його вплив на імунну систему

Тривалий час вітамін D асоціювався лише з регуляцією кальцій-фосфатного обміну. Також відомо, що вітамін D є одним з ключових факторів, що беруть участь у підтримці імунного балансу нашого організму. Успіхи в дослідженнях дозволили виокремити й інші його функції: від зниження частоти аутоімунних захворювань до запобігання депресії. Чи справді існує вплив вітаміна D на імунну систему?

Вітамін D впливає на клітини імунної системи як через антимікробну дію (макрофаги, моноцити), тобто стимуляцію імунних процесів, так і через пригнічення надмірних імунних реакцій – це відбувається, наприклад, під час перебігу аутоімунних або автозапальних захворювань.

Доведено, що нормальний рівень вітаміну D в організмі може знизити захворюваність на інфекції верхніх дихальних шляхів та грип.

Вплив вітаміну D на імунну систему спостерігається не тільки у дорослих, але й у молодого покоління. Інфекції верхніх дихальних шляхів особливо поширені серед дітей шкільного віку. Дослідження показують, що таким інфекціям можна запобігти, дбаючи, серед іншого, про належний рівень вітаміну D в організмі дитини. Нещодавно також було показано, що прийом вітаміну D може знизити ризик гострих респіраторних інфекцій, включаючи COVID-19.

Роль вітаміну D в організмі та формуванні захворювань

Окрім підтримки нормальної концентрації кальцію в крові, а отже, адекватної структури та функції кісток, вітамін D також впливає на роботу нервової, м’язової, кровоносної та репродуктивної систем. Однак численні дослідження свідчать про його різноспрямований вплив на імунну систему. Показано, що найбільша кількість рецепторів вітаміну D знаходиться в макрофагах, дендритних клітинах і Т- і В-лімфоцитах. Крім того, доведено, що вітамін D сприяє поділу та диференціації імунних клітин, а також знижує рівень протизапальних молекул (наприклад, інтерлейкінів 1 і 6). Це вказує на важливу роль цього вітаміну в гострих і хронічних запальних процесах.

Численні обсерваційні дослідження виявили зв’язок між низьким рівнем вітаміну D і ризиком розвитку таких видів раку, як рак товстої кишки, молочної залози, яєчників, простати, підшлункової залози, шкіри або лейкемії. Крім того, подібний зв’язок був виявлений для імуноопосередкованих захворювань, таких як бронхіальна астма, розсіяний склероз, запальні захворювання кишечника, системний червоний вовчак, діабет 1-го типу, хвороба Хашимото або хвороба Грейвса-Базедова. Але не лише це, низка цивілізаційних хвороб також пов’язана зі зниженням рівня вітаміну D в організмі, включаючи гіпертонію, діабет 2 типу, ожиріння, депресивні розлади, хворобу Альцгеймера.

Література

1. Rondanelli, M. i wsp. Self-Care for Common Colds: The Pivotal Role of Vitamin D, Vitamin C, Zinc, and Echinacea in Three Main Immune Interactive Clusters (Physical Barriers, Innate and Adaptive Immunity) Involved during an Episode of Common Colds-Practical Advice on Dosages and on the Time to Take These Nutrients/Botanicals in order to Prevent or Treat Common Colds. Evid. Based Complement. Alternat. Med. 2018, 2018, 5813095.

2. Grant W.B. i wsp. Evidence that Vitamin D Supplementation Could Reduce Risk of Influenza and COVID-19 Infections and Deaths. Nutrients. 2020 Apr 2;12(4).

3. Gruber-Bzura, B.M. Vitamin D and Influenza-Prevention or Therapy? Int. J. Mol. Sci. 2018, 19, 2419.

Next Post

Відкриття нового закладу азійської кухні в м. Золочів

Незабаром відкриття нового закладу азійської кухні в м. Золочів. Переходьте за посиланням https://www.instagram.com/avocado_zolochiv_asianfood?igsh=dDgxOGF4OTEyejBt та слідкуйте за вигідними пропозиціями! Поділіться цим у соцмережах:
Авокадо