На Золочівщині відзначать 100-річчя бою під Крутами (оновлено)

29 січня 2018 року на Золочівщині відзначать 100-річчя бою під Крутами.

Програма святкування 100-річчя пам’яті Героїв Крут:
12.00 год. – молебень біля пам’ятника В’ячеславу Чорноволу;
12.20 год. – піша хода за участю студентської та учнівської молоді, педагогічних колективів, громадськості, військовослужбовців від площі Незалежності м. Золочева до залізничної станції міста «Злочів»;
13.00 год. – проведення Всеукраїнського флешмобу з виконання Маршу Української Армії (Марш ОУН);
14.00 год. – урочистості у районному Народному домі присвячені пам’яті Героїв Крут.

Про це “Золочів.нет” повідомили у Золочівській РДА.

Бій під Крутами — бій, що відбувся 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова прийшлося не залізничним шляхом, як задумувалося, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».

Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановлено пам’ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам’ятну монету номіналом 2 гривні.

За матеріалами Вікіпедії.

Залишити відповідь

Next Post

Вітання для Ольги Савчук

Ольгу Савчук з 35-річчям вітають мама Люба, тато Йосип, брат Андрій з сім’єю, похресниця Оксана, Галина, Андрій та Юрій Петльовані. Щасливої бажаємо долі Нехай всього буде доволі! Усмішок глибоких, як дно океану. Великого щастя, без зла та обману. І незалежно від погоди Нехай панує в домі згода. Ще від душі […]