Василь Вишиваний – австрієць з Габсбургів. Офіцерська служба в Золочеві та служіння Україні

«… До збруї! До збруї стрільці!
І рідну країну спасайте!
Повстаньте як вірні козацькі сини,
Героями в хату вертайте!..»

Василь Вишиваний (1895-1948), «До Збруї»

Вільгельм Франц фон Габсбург-Лотаринзький (Василь Вишиваний) – український військовий діяч, політик, дипломат, поет, австрійський архикнязь (ерцгерцог) династії Габсбургів, полковник Легіону Українських Січових Стрільців народився 10 лютого 1895 року у родинному маєтку австрійських архикнязів Габсбургів-Лотаринзьких, що знаходився на острові Люсін (сучасна Хорватія) в Адріатичному морі. Походив із відомого австрійського імператорського роду Габсбургів. Родинною гілкою цього роду, до якого належали батьки Вільгельма, була династія Габсбургів-Лотаринзьких. В ній поєдналися дві гілки європейської знаті – Габсбургів і Лотарингів. Батьком Вільгельма Габсбурга був австрійський архикнязь (ерцгерцог) Карл Стефан Австрійський (нім. Karl Stephan von Österreich, 1860–1933). Його мати – австрійська архикнягиня Марія Терезія Австрійська-Тосканська (нім. Maria Theresia von Österreich-Toskana, 1862–1933).

Архикнязь Карл Стефан Габсбурґ (другий праворуч) із родиною, 1896 рік.
На руках у дружини Марії Терези – наймолодший із шести дітей син Вільгельм, майбутній Василь Вишиваний

З 1905 року Вільгельм навчався у Віденському реальному училищі, яке він закінчив 1912. Наступного року Вільгельма і його брата Лео було відправлено на навчання до Терезіанської військової академії в австрійському місті Вінер-Нойштадт. Навчання Вільгельмові давалося доволі легко. В академії він вперше самостійно познайомився із працями Каутського, Ніцше та інших філософів. Окрім військової справи Вільгельм вивчав літературу та мови, серед яких обрав вільним факультативом українську. Надалі з власної ініціативи Вільгельм інкогніто подорожував Карпатським краєм, мешкав разом із селянами.
У лютому 1915 року Вільгельм Габсбург закінчив військову академію, отримав звання лейтенанта австрійської армії і був відправлений до 13-го полку уланів, що дислокувався у Золочеві (Львівська область, у теперішній час на зазначеній території базується військова частина 3007). Полк уланів на той час була сформований переважно з українців Золочівського повіту.

Ілюстративне фото (FB, Золочів Złoczów – від давнини до сьогодення …)
Кавалерійський манеж 13 полку уланів, Золочів
(споруда існує й використовується, за іншим призначенням, до цього часу)

Однією з перших українських книг, з якою Вільгельм ознайомився, були історичні матеріали Михайла Грушевського. Цю книгу В. Габсбург прочитав ще взимку 1915 року з допомогою одного українського солдата із його сотні на прізвище Пришляк. Вільгельм почав серйозно цікавитися українською культурою – удосконалював мову, читав книжки Франка, Шевченка, Шашкевича, Федьковича, Стефаника та ін. Згодом захоплення українською культурою переросло в участь у політичному житті українців Австро-Угорщини.

Вільгельм Габсбург (Василь Вишиваний), 1914–1915

Під командуванням Вільгельма Габсбурга та з його ініціативи сотня 13-го полку уланів повністю українізувалася. Всі вояки мали синьо-жовті відзнаки на уніформі. У війську Вільгельм не тільки досконало опанував українську мову, але почав вважати себе українцем, а також постійно заохочував своїх підлеглих до активного національного самовизначення. Один з підлеглих солдат Золочівського краю подарував йому вишиту сорочку, яку він почав відкрито носити, як в полку так і поза ним. За те, а також за його патріотизм та палку любов до України, Габсбурга почали називати Василем Вишиваним й у 1916 році він домігся переоформлення свого паспорта на нове прізвище, дане йому українцями. У цей же період разом із своїми бойовими побратимами-українцями В. Вишиваний приймає участь в боях за звільнення Галичини від окупантів.
За законами тогочасної Австро-Угорщини кожний член імператорської сім’ї по досягненню 21-ліття автоматично ставав членом сенату країни. Таким чином Вільгельм Габсбург в 1916 році став членом парламенту та налагодив там контакти з українськими депутатами, особливо з Євгеном Петрушевичем, майбутнім президентом ЗУНР. Детальніше ознайомлення з українськими справами Австро-Угорщини сталося після його зустрічі в 1917 році з митрополитом Андрієм Шептицьким.

Василь Вишиваний (праворуч) і Митрополит Андрей Шептицький, орієнтовно зима 1917-1918

З весни 1918 року Василь Вишиваний перейняв командування загонами Українських Січових Стрільців в околицях Херсону та став проводити політику підтримки українських сил. Вишиваний, котрий своїми загонами охороняв українське селянство від репресій окупаційних військ, заслужив прихильність місцевого населення. Після повалення гетьманату Скоропадського в грудні 1918 року Габсбург-Вишиваний почав співпрацювати з урядом Директорії, отримав звання полковника УНР і у вересні 1919 був призначений головою відділу закордонних зв’язків Головного управління Генерального Штабу УНР. Переїхавши до Кам’янця-Подільського, де в той були час розташовані керівні установи Директорії, Вишиваний, використовуючи своє знання іноземних мов, налагодив для цієї цілі контакти з військовими місіями держав Західної Європи та розпочав формування військових шкіл для армії УНР.

Архикнязь Вільгельм Габсбург (Василь Вишиваний), сотник УСС, 1916

Після низки трагічних обставин, В. Вишиваний опинився в еміграції й у 1921 році був обраний головою управи Українського національного вільного козацького товариства, в якому започаткував випуск газети “Соборна Україна”. Габсбург-Вишиваний постійно цікавився подіями в Україні, діяльністю чисельних українських емігрантських організацій, які після знищення незалежності виникли в різних країнах світу. Використовуючи своє ім’я, він активно робив спроби в країнах Європи, вплинути на європейських політиків, заохочуючи їх до підтримки української справи. Постійно зустрічався з провідними діячами української еміграції – Євгеном Петрушевичем, Павлом Скоропадським, Євгеном Коновальцем та іншими – заради об’єднання спільних зусиль в боротьбі за відновлення незалежності України. У 1921 році Василь Вишиваний видав збірник своїх проникливих поезій “Минають дні”, який присвятив своїм бойовим побратимам.

Габсбург-Вишиваний на гірськолижному курорті з одним зі своїх друзів, 1930-ті роки

Під час Другої Світової війни він рішуче відмовився від співпраці з нацистами і знаходився під наглядом, оскільки у гестапо існували небезпідставні підозри в його зв’язках антифашистським підпіллям. Після війни, проживаючи в англійській зоні окупованої Австрії, Габсбург-Вишиваний налагодив контакти з представниками ОУН та УПА та іншими. Заради підтримки визвольної боротьби УПА, він також налагодив контакти, через представників, з Шарлем де Голлем. Й французький уряд виявив готовність допомогти українській справі.

Учасники свята запорожців у Парижі, 1937 рік. У другому ряді четвертий справа — Василь Вишиваний

Проте, про зазначену діяльність стало відомо чекістам і Вільгельм Габсбург відразу опинився під пильним наглядом радянських спецслужб, які прийняли рішення про його викрадення та арешт. Викрадений та заарештований радянським СМЕРШем, Вільгельм Габсбург був перевезений до Карлс-Баденської тюрми, де в нього хотіли під тортурами дізнатися про його контакти з ОУН і УПА, західними партнерами. Не добившись від нього жодних зізнань, наприкінці листопада 1947 року його вивезли до Лук’янівської тюрми Києва, де продовжилися тортури та допити. Протягом півроку Габсбурга-Вишиваного щоденно жорстоко допитували, намагаючись дізнатися про його контакти з патріотичними рухами, проте він відмовився видавати прізвища своїх побратимів та соратників. …18 серпня 1948 року, не витримавши нелюдських тортур, зупинилося серце Вільгельма Габсбурга-Василя Вишиваного. Не збереглося ніяких відомостей про місце його захоронення.

Вільгельм Габсбург незадовго перед смертю в Лук’янівській в’язниці, 1948

Доля Гасбурга-Вишиваного надихнула американського дослідника, професора історії Єльського університету Тімоті Снайдера (англ. Timothy David Snyder), написати книгу “Червоний Принц” – розповідь про історію Центральної Європи крізь призму життя Вільгельма та про імперську велич, яка пристосовувалася до “весни народів”. Тімоті Снайдер: «…Я був зацікавлений у Вільгельмі Габсбургу, якого в Україні знали ще як Василя Вишиваного, бо мене цікавили впливові, заможні аристократичні родини, де родичі обирали собі різні національності. Габсбурги були однією з таких родин. Вільгельм обрав Україну, в той час коли його батько і брат хотіли бути польським королями. Таких прикладів чимало і у випадку України, і в українських сусідів. Я усвідомив, що Вільгельм був занадто яскравим, щоб бути частиною лише однієї книги; що його життя і наміри стати королем України, які певного часу були дуже серйозними, а деколи легковажними, а часом комічними і разом з тим трагічними, – усе це заслуговувало на окрему увагу. Він мене цікавив як українець, як людина, що обрала собі національність. Що, як я вважаю, на певному етапі життя робить кожен із нас, хоча наше життя набагато простіше…».
… Дивовижне життя Гасбурга-Вишиваного закінчилося 70 років тому (18.08.1948) у тюремних застінках у Києві, коли радянські спецслужби викрали його з Відня у 1947 році. Героїчна особистість Василя Вишиваного, на жаль, залишається поза увагою української громадськості. Таке ставлення до його пам’яті не відповідає суспільному значенню цієї непересічної постаті українства. Відданість Вільгельма Габсбурга українському народу, його участь в боротьбі за державність, його спадщина – спогади та багаторічне листування з Митрополитом Андреєм Шептицьким, поетична творчість – мають велику духовну цінність для нащадків.

«…Я сильно надіюсь, що прийде хвилина,
Весь світ запалає огнями —
І воля народів, щаслива година
Братерство воскресне між нами…»

Василь Вишиваний (1895-1948), «Надія»

За матеріалами
Громадської ініціативи «Інститут Маркіяна Шашкевича»
(упорядкував Євгеній Захарчук)

При підготовці також використані матеріали:
http://photo-lviv.in.ua/vasyl-vyshyvanyj-abo-zhyttya-schyroho-ukrajintsya-erts-hertsoha-vilhelma-fon-habsburha/ ;
https://www.bbc.com/ukrainian/indepth/story/2009/05/090514_snyder_habsburg_it.shtml ;
https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayina-incognita/taki-rizni-gabsburgy

Залишити відповідь

Next Post

Про порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів

Служба у справах дітей Золочівської райдержадміністрації інформує про те, що Кабінетом Міністрів України розроблено Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 р. № 268 та визначає механізм надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій […]