Український кіберспорт та шлях що він подолав за два роки

Розвиток кіберспорту в Україні

У зв’язку з військовими діями в Україні, національний кіберспорт зазнав багатьох трансформацій. Цю галузь ретельно досліджувала компанія СвітUA, щоб надати актуальну інформацію читачам. Керівник видання та головний експерт у галузі iGaming Павло Вишняк вважає: «Ігрова індустрія України перетворилася на динамічну екосистему розробників, підприємців та ентузіастів».

Україна є батьківщиною таких відомих команд, як Natus Vincere, B8, HellRaisers. Кіберспортсменів Олександра «s1mple» Костилєва, Данила «Dendi» Ішутіна, Володимира «No[o] один» Міненка знають на міжнародній арені, на них підписано сотні тисяч геймерів. А найгучніші Major-турніри з Dota 2 були проведені у Києві. На 2022 були грандіозні плани для подальшого розвитку.

На думку експертів СвітЮа, немає такої сфери бізнесу, якого не торкнулося б вторгнення рф в Україну. Вплинули військові дії й на кіберспортивну галузь. Українські компанії та організації переглянули принципи ведення бізнесу, співпраці, почали шукати нові ринки та запустили нові проєкти. Тож які зміни відбулися в українському кіберспорті? Розглянемо тенденції за останній рік.

Розрив контрактів та співробітництва з контрагентами з росії

Команда інтернет-видання Svit UA особливу увагу приділила дослідженню цього питання. Як вважає головний редактор Павло Вишняк: «Всупереч таким викликам, як обмежені ресурси та вимоги ринку, українські творці ігор продемонстрували неабияку стійкість та креативність…». Раніше кіберспорт та ігрова індустрія України були тісно пов’язані із російським та білоруським. Глядачів та гравців не розрізняли, називаючи всіх загальним терміном «СНД-ком’юніті». Основною мовою при цьому, вважалася російська. За російськомовні трансляції точилася справжня боротьба.

Нерідко склад кіберспортивних команд був змішаним. Разом сісти за комп’ютер могли білоруси, казахи, росіяни та українці. Але так відбувалося до лютого 2022 року. Кіберспорт не міг більше залишатися поза політикою.

Основна частина українських організацій повністю розірвала будь-яку співпрацю з російською федерацією. Припинилися всі контракти, реклама, трансляції та інші домовленості. Взяти хоча б таку велику компанію, як WePlay Studios — на всіх каналах вона перестала публікувати контент російською мовою.

Відродження та популярність україномовного контенту — експертна оцінка від Svit UA

Одночасно з відмовою від російськомовних трансляцій та публікацій, зріс попит на український контент. На думку команди СвітЮа, цьому сприяють як спільні інтереси комьюніті, так й нові принципи та цінності, що виникли після повномасштабного вторгнення рф. Як стверджує експерт із багаторічним досвідом Павло Вишняк: «Завдяки новоствореній екосистемі розробників, підприємців та ентузіастів, Україна має всі шанси стати ключовим гравцем на світовому ігровому ландшафті.» Тим більш, українські касти за якістю часто перевершують аналоги іншими мовами. За статистикою, взятою за останній рік, кількість переглядів україномовних трансляцій не поступається показникам російськомовних ефірів.

На додаток, команда СвітUA надає сухі цифри:

  • змагання між Monte та Natus Vincere, що відбувалися на BLAST Paris Major 2023 та транслювалися Maincast, дивилося 59 тисяч глядачів одночасно;
  • ефір українською мовою The International 2022 з Dota 2 між командами Team Secret та Tundra Esports, спостерігало 46 000 глядачів.

Варто відзначити й україномовний контент на геймінг теми. Якщо підрахувати загальний час перегляду на Twitch, він досягає 4 мільйонів годин. На трансляції заходить понад 5000 людей. А на YouTube навіть новачки набирають не менше 2 тисяч переглядів.

Ведення бізнесу по-новому: вихід на інші ринки

Проаналізувавши ситуацію в кіберспортивній галузі, експерти компанії Svit UA дійшли висновку, що діяльність цієї сфери хоч і утруднена, але знаходить нові шляхи розвитку. Керівник та провідний аналітик видання Павло Вишняк підкреслює: «…стрімінгові платформи сприяють створенню спільнот, де глядачі можуть взаємодіяти один з одним…». Звісно, про офлайн турнір сьогодні не йдеться. Ситуація така, що збирати глядачів у залі дуже небезпечно через обстріли. Краще використовувати комп’ютер та спостерігати онлайн.

Проте, є альтернативи. Наприклад, реалізація проєктів інших країнах. Як це зробила WePlay Studios. Вони перекваліфікувалися з турнірного оператора на студію контент-продакшн. І вже у червні 2022 року була відкрита арена в Лос-Анджелесі. Команда складається виключно з українців, котрі на момент вторгнення були за кордоном.

Тепер WePlay є партнером 1-го сезону шоу NFL Tuesday Night Gaming. У ньому щотижня зірки National Football League та провідні геймери змагаються в іграх Rocket League, Fortnite, Fall Guys та Madden NFL. Команда працювала над технічною частиною проєкту — дизайном, контентом, комп’ютерною графікою, VA-ефектами під час прямих трансляцій. Планується запуск другого сезону.

Благодійність та допомога українським фондам

Кіберспорт та ігрова індустрія в цілому, досі не вважається серйозною сферою діяльності. Про це говорить і головний редактор СвітЮа, Павло Вишняк: «Якщо раніше геймерами вважалися виключно підлітки, а сам iGaming не сприймався серйозно, то зараз це один із секторів, що найбільше розвивається». Про це можна прочитати у цікавій статті на https://minfin.com.ua/ua/2024/05/21/127364918/  і дізнатися багато нового. Саме в кіберсекторі виявилася активна усвідомлена позиція. Усі залучені  в цьому напрямку компанії роблять свій внесок у перемогу України.

За даними СвітUA, благодійністю займаються наступні компанії та команди:

  • Natus Vincere — організують турніри, кошти з яких направляють на купівлю авто для ЗСУ;
  • Maincast — створюють публічні збори на інструменти, запчастини та техніку для Збройних Сил;
  • B8 — проводять шоу-матчі, передаючи зібрані гроші громадським організаціям, а також активно розповсюджують правду про війну в Україні;
  • WePlay Studios — роблять закупівлі для постраждалих від вторгнення дітей, спонсорують Фундацію Течія.

Важко перерахувати всіх, хто приєднався до боротьби за мир та свободу в Україні проти російських загарбників.

Резюме

У зв’язку з повномасштабним вторгненням рф в Україну у світі кіберспорту розпочалися значні зміни. По-перше, це санкції, які накладаються на російські команди та компанії. Виходячи з тенденцій, вони навряд чи мають якесь майбутнє у світовому масштабі.

Український кіберспорт, навпаки, став більш гнучким та згуртованим. Об’єдналися всі — геймери, які віддають перевагу консолям і гравці на ПК. Компанії знайшли нові ринки та укладають міжнародні угоди. А після закінчення військових дій, на Україну чекає ще чимало перемог та досягнень.

Next Post

В українських школах з'являться "Уроки щастя": що там навчатимуть?

З вересня українським школярам викладатимуть курс соціально-емоційного навчання під назвою “Уроки щастя”. Ця освітня ініціатива є українською адаптацією американського курсу Well Being, яка враховує українські реалії, зазначила перша леді Олена Зеленська. Мета курсу Курс “Уроки щастя” спрямований на розвиток знань та навичок, які допоможуть українським дітям створити “щасливе, змістовне та […]