У Золочеві відкриють інформаційну дошку на фасаді “будинку Гоффмана”

Як повідомили “Золочів.нет” у Західному науковому центрі Національної академії наук України і Міністерства освіти і науки України у  Золочеві відбудуться “Гоффманівські наукові дискусії” та відкриття інформаційної дошки на фасаді “будинку Гоффмана”.

Час проведення:

11.30 — відкриття інформаційної дошки на фасаді “будинку Гоффмана” (вул. С. Бандери, 8);
12.00 — у Золочівському замку (Тронний зал) початок “Гоффманівських наукових
дискусій”.

Заходи відбудуться  з нагоди 80-річчя з Дня народження (18.07.1937) РОАЛДА ГОФФМАНА (Roald Hoffmann), уродженця Золочева, лауреата Нобелівської премії з хімії (1981).

Довідка: З початком гітлерівської окупації у Золочеві (1941) родина Роалда Гоффмана опинилася в нацистському «трудовому таборі» для євреїв, звідки у 1943 році їм вдалося втекти. Батька, який вимушено залишився, нацисти звинуватили в організації масової втечі й розстріляли.

До звільнення території від нацистів у червні 1944 року Роалда з матір’ю й кількома родичами 15 місяців переховували на горищі школи села Унів (з січня 1943 по червень 1944 року) українець Микола Дюк та його дружина Марія. У 2007 році, згідно з клопотанням Р. Гоффмана, Яд Вашем посмертно надав рятівникам Миколі та Марії Дюк почесне звання “Праведник народів світу”.

Після завершення гітлерівської окупації Роалд з матір’ю виїхали до Польщі, далі до Німеччини й Австрії, де жили в таборах для «переміщених осіб». У 1949 році родина отримала дозвіл на переїзд до США. У 1955 році Роалд Гоффман отримав громадянство США.

Перший значний науковий успіх до Р. Гоффмана прийшов на початку 1960-х років, коли він запропонував метод розрахунків елементарних орбітальних молекул. З 1965 року Р. Гоффман – професор Корнельського університету (США). У 1981 році Роалд Гоффман здобув Нобелівську премію з хімії (спільно з японським ученим Фукуі Кен’іті) «за розробку теорії протікання хімічних реакцій», що значно розширює можливості для планування хімічних експериментів.