Нещодавно у центрі села Гончарівка та в околицях, що на Золочівщині було розпочато археологічні розкопки.
Причиною проведення археологічних досліджень є наукові зацікавлення автора розкопок у пам’ятках висоцької культури, яких є багато на Золочівщинні. Вперше про знахідки висоцької культури біля с. Гончарівка знаходимо у повідомленнях польського дослідника Богдана Януша. У 1913 році на сільському полі знайдено 2 скелета у випростаному положенні, біля яких знайдено 3 цілих посудини і 2 бронзових ухвати для волосся, які віднесені до висоцької культури. Також польський археолог Тадеуш Сулімірський подає опис багатьох бронзових предметів із Гончарівки (колишня назва Белзець), які у 1928 році були передані у Подільський музей (тепер Тернопільський обласний краєзнавчий музей). Пізніше в 1934 році Сулімірський виявив у Гончарівці одне поховання. У 1952 році в околицях с. Гончарівка В’ячеслав Канівець локалізував місце могильника та дослідив 11 поховань. Пізніше, у 1969 році, Лариса Іванівна Крушельницька в Гончарівці дослідила ще одне поховання та 3 поселення. З того часу планомірні наукові дослідження в околицях Гончарівки не проводилися, тільки у 2009 році працівниками Рятівної археологічної служби НДЦ ІА НАНУ м. Львів, у північно-східних околицях села відкрито ще одне поселення із культурно- хроннологічними горизонтами доби бронзи, висоцької культури та давньоруського часу.
У 2013 році Василь Ільчишин провів розвідку та невеличкі розкопки в околицях села Гончарівка, виявив декілька поселень. На одному із поселень дослідник знайшов господарські ями, велику кількість керамічних виробів, кісток тварин, крем’яний серп, а також металеві прикраси. Цього ж року Василь Ільчишин обстежив околиці сіл Бужок, Гончарівка, Скварява, Хильчиці, Почапи та м. Золочева, локалізував раніше відомі пам’ятки восоцької культури та відкрив ряд нових.
Цього року науковий співробітник Охоронної археологічної служби Інституту археології НАН України “Подільська археологія” м. Тернопіль – Василь Ільчишин розпочав дослідження відомого могильника в центрі села Гончарівка та на даний час виявив одне поховання за обрядом кремації «… після того як тіло померлого спалили, кістки згорнули і зсипали в горщик, а горщик закопали на стародавньому цвинтарі. Судячи із розміру кісток поховання належало підлітку або дитині, але ще точніше вже можемо судити про вік і стать похованого після проведення антропологічного аналізу». Хоча, раніше на цьому могильнику археологи знаходили поховання як за обрядом тіло покладання, так і за обрядом тіло спалення. На даний час це вже є 16 поховання на Гончарівському могильнику виявлене за останніх 100 років досліджень. Пам’ятки висоцької культури знайдені біля с. Гончарівки датуються приблизно часом 3 000 – 2 800 років тому, тобто 11-8 ст. до н.е. Матеріали із минулорічних розкопок із села Гончарівки можна оглянути в оновленій експозиції у Золочівському замку. А цьогорічні матеріали теж будуть передані в замок, в музей, на постійне місце зберігання після завершення досліджень і теж будуть виставленні для загального огляду. Розкопки розпочаті завдяки підтримці отця Михайла Сукмановського та отця Василя з Гончарівки. Саме вони допомогли із житлом та харчуванням для експедиції. Також археологи вдячні директору школи с. Гончарівка Доліновській Олександрі Євгенівні. Адже місцева школа теж підключилася до роботи експедиції. Діти приймали активну участь на розкопках, а також місцеві жителі за що всім велике спасибі.