У Підгайчиках провели толоку на старому німецькому цвинтарі, хочуть зробити меморіальний комплекс

pidgajchukuУ суботу, 26 березня, Підгайчиках десяток активістів зібрались на старому німецькому цвинтарі на весняну толоку.

“Цілий день тут гуркотіли пили, човгали коси і граблі, стукали сокири, – селяни власними силами реалізовують проект “UNTERWALDEN : сміттєзвалище чи меморіальний комплекс?”

Але ж як так можна? – скаржиться сусідка цвинтаря, – це ж святе місце, це ж прах людський тут спочиває! Невже немає іншого місця для сміття? Сьогодні я прийшла сюди, на толоку, бо поважаю пам’ять тут похованих і не хочу більше миритися із людською байдужістю.

Ми маємо спільне минуле і такими маленькими, але на мій погляд, дуже важливими кроками показуємо що не забуваємо про це і беремо відповідальність за гідне спільне майбутнє на себе, – каже учасниця акції з прибирання Олена.

І таких людей безліч. Сільська молодь, наприклад, висловила своє небажання коритись байдужості, розпочавши проект “UNTERWALDEN : сміттєзвалище чи меморіальний комплекс?” Молоді люди планують за 2 роки повністю перемогти чагарники і сміття на німецькому цвинтарі, за допомогою друзів-реставраторів відчистити від моху та «поставити на ноги» всі повалені пам’ятники. Паралельно збирають матеріали про Unterwalden, фотографують будинки, що залишилися, збирають старі фотографії, шукають підтримки у німецьких друзів, щоб відкрити у селі історично-мистецьку виставку про «своїх» німців, а на місці цвинтаря створити справжній меморіальний комплекс, адже далеко не кожне село може таким похвалитись.

Розпочали із толоки, до якої долучився ще й один із українізованих нащадків унтервальдівських німців, що разом з родиною проживає у Львові. Першого ж дня активісти майже повністю очистили кладовище від кущів, сміття. «Ми поважаємо пам’ять тих, чий прах навіки залишився на українській землі» – після толоки ознакували територію кладовища плакатами із закликами не смітити на поважати пам’ять похованих тут людей. Ввечері вперше за більш як півстоліття на могилках замиготіли вогники свічок та лунали молитви.” – йдеться у повідомленні на сторінці Підгайчиків у Facebook.

Сміттєзвалище ні меморіальний комплекс. Куди селяни поставлять кому?У суботу, 26 березня, Підгайчиках десяток активіст…

Опубліковано Підгайчики – Pidhaichyky 28 березень 2016 р.

Залишити відповідь