У Львові відбудеться презентація картини «Грюнвальдська битва»

У Львові, у музеї «Арсенал» (вул. Підвальна, 5) , 20 травня 2011 року о 15:00, відбудеться презентація після реставрації картини «Грюнвальдська битва» .

Дану картину близько шести місяців реставрували в одній з найкращих реставраційних майстерень Європи – Королівському замку на Вавелі (Краків, Польща). Картина має розміри 10,52 м на 5,3 м. Її написано на замовлення уряду міста Кракова до 500-річчя Грюнвальдської битви.

Реставрація полотна відбулась у межах проекту «Грюнвальд 600» (у 2010 році відзначали 600-річчя Грюнвальдської битви) під патронатом Президентів України та Польщі. Після реставрації картину експонували у провідних музеях Польщі та Литви.

Довідка:

Ян Матейко (1838 – 1893) вважав своїм покликанням релігійний живопис, але доля розпорядилася інакше. Хоча він і не був поляком за національністю (батько його був чех, мати – німкеня), але гостро відчував суспільний обов’язок митця перед своєю країною. Період після розгрому Польського повстання 1863 – 1864 років характеризувався занепадом польського національного духу, і пензель митця поряд з пером Міцкевича, лірою Шопена став знаряддям його піднесення.

Творчість Матейка – це патетичні, а часом гіркі роздуми про славну минувшину його країни і причини, про призвели до теперішнього занепаду. Останній темі присвячені, зокрема, такі його роботи, як «Проповідь Скарги» (1864), «Рейтан у сеймі, чи Занепад Польщі» (1866).

На першій з них зображена реальна історична особа – придворний скарбник короля Сигізмунда ІІІ і великий патріот своєї країни Петро Скарга, друга ж змальовує аристократів минувшини, учасників численних заколотів та конфедерацій, які зрештою призвели до втрати незалежності країни. Певна річ, ця тема його творчості подобалася не всім, і 1867 року Матейко пише картину – памфлет «Вирок Матейку», де критики в образі інквізиторів оголошують вирок про його спалення.

Але найзнаменитіша картина Яна Матейка, яка, до того ж, має драматичну долю – це, безперечно, «Битва під Грюнвальдом», завершена 1878 року. Митець писав її три роки. Цікаво, що картину ще до її закінчення купив варшавський банкір Давід Розенблюм за 45 тисяч злотих (на ті часи сума шалена), але не сховав у власному маєтку: полотно експонувалося на багатьох виставках, зокрема, у Парижі, поки знайшло постійний притулок – Національний музей у Варшаві ( prostir.museum).

Next Post

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ ЗОЛОЧІВЩИНИ

Золочівщина — це територія Золочівського адміністративного району Львівської області. Знаходиться у Західній Україні, на сході Львівщини. У зарубіжній літературі (В.Болюбаш ’’Золочівщина — земля Маркіяна Шашкевича’’,Нью-Йорк — Торонто — Канберра, 1982) назвою ’’Золочівщина’’охоплено територію сучасного Золочівського, 1/3 частину Буського і 1/20 частину Бродівського районів. Золочівський район – один з двадцяти районів […]