12 вересня відкрили сьомий міський Міжнародний літературний фестиваль у Церкві Пресвятої Євхаристії (Домініканський собор). Це досить незвичайне місце, де зібрались відомі поети та письменники.
За словами координатора Міжнародного літературного фестивалю Грицька Семенчука: «Літературний фестиваль проходитиме з наскрізною темою «Подорожі до літератури». Це літератури різних країн, які ми презентуємо в Україні. Цього року учасниками фестивалю є 248 письменників, поетів, митців, перекладачів, інтелектуалів із України та 18-ти країн світу. Велика подія – приїзд головного гостя ДіБіСі П’єра. Вперше в Україні – букерівський лауреат».
Фестиваль розпочався із привітання Нобелівсього лауреата 2011 року Томаса Транстрьомера. Зануритись у святкову атмосферу фестивалю усім присутнім допоміг виступ оркестру заслуженої академічної капели України «Трембіта» диригент (Микола Гулик). Майстерність цього колективу відшліфована часом, адже цього року капелі виповнилось 120 років і весь цей час, більше ніж століття, у ній грають тільки найкращі музиканти.
На заході були присутні не тільки кращі письменники світу, але й України. Вітчизняних письменників представив Юрко Іздрик, автор, письменник, прозаїк, перекладач. Навіть коли згадують про станіславський феномен, згадують і його. Про нього також кажуть «світ зловив мене, а не спіймав». Тому виступ Юрка Іздрика був присвячений Григорію Сковороді. Розповідає: «Серед український класиків, які заслуговують уваги та визнання Григорій Сковорода посідає нішове місце та уособлює всю культуру та альтернативи нашої країни. Мій Сковорода – це мій Сковорода, а як,насправді, думала і жила людина, яку називають під цим іменем, звідки мені знати. Однак дізнатись, яким був Сковорода може дізнатись кожен з нас, читаючи його твори».
Одним з гостей літературного фестивалю став Адам Загаєвський. «Цього року минає 120 років від дня народження та 70 років від дня трагічної загибелі видатного польського письменника і художника Бруно Шульца, який народився у Дрогобичі. Справжньої світової слави дрогобицький учитель зазнав уже задовго після смерті, а твори його стали натхненням для малярів, музикантів і кінематографів, повний курс збереженої творчої спадщини був перекладений німецькою, японською, китайською, а віднедавна і українською мовами», – зазначає Адам Загаєвський, котрий сам народився у Львові, однак більшість свого життя провів за межами України.
Цікаві музичні композиції представило тріо «Марініта». Стиль цього самобутнього тріо можна охарактеризувати як “Global Music” – сплетіння різноманітних фольклорних традицій і їх органічне поєднання із джазовою та академічною музикою.
Кожного року є й головний гість форуму видавців. Цьогоріч ним став DBC Pierre із Австралії. Своє життя він провів в США та видав першу книжку у 43 роки, однак на відкриття літературного фестивалю він не зміг приїхати.
У рамках літературно фестивалю відбудеться багато незвичайних зустрічей та майстер-класів. Особливим є те, що кожен відвідувач зможе безпосередньо поспілкуватися із гостями сьомого літературного фестивалю, а загалом книжковий форум у Львові триватиме до 16 вересня.
Ярослав Ткач