Святий вечір

Вже перша зірочка зійшла-

свята вечеря підійшла…

У вечері 6 січня, напередодні Різдва, вся родина збирається за спільним столом, щоб скуштувати  Святу вечерю. Саме тому такий важливий для українського народу Святий вечір, адже для кожного покоління у всі часи,   родинне коло має найбільшу цінність.

Господиня накриває стіл. Під скатертину обов’язково кладе сіно – символ того, що Ісус Христос  народився на сіні. По кутах столу кладе часник – символ захисту від усього злого. У Свят-вечір на столі завжди є 12 страв і безумовно головною стравою є Кутя, яку ставлять в центрі стола у глиняній посудині.

Як тільки на небі з’явиться перша  зірка, всією родиною розпочинають Святу  вечерю. Перед вечерею родина стає до спільної молитви. Після цього запалюють свячену свічку.  Першим, як і годиться, займає місце за столом господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагаються не виходити з-за столу, розмовляти тихцем. Вставши, голова сім’ї дякує Богу за  прожитий рік, пропонує пом’янути покійників і запросити їх до свят-вечора.  Першою стравою всі  пробують Кутю, а тоді вже смакують інші 11 страв.

Після вечері прибираючи на столі залишають Кутю та ложки для померлих родичів.  Вважається, що саме на Свят-вечір всі померлі близькі  члени родини мають прийти до оселі.

Повечерявши родина колядує та іде до церкви на нічну або  ранкову Різдвяну службу.

Смачної святої вечері!

Залишити відповідь

Next Post

Коляда - давній звичай

Звичай колядування має свою давню історію, коріння якої сягає ще арійських часів. Колядки пов’язані з днем зимового сонцестояння, яке наші предки називали святом Коляди. Його святкували 25 грудня. Вважалося, що в цей день Сонце з’їдає змій Коротун. Всесильна богиня Коляда в Дніпровських водах народжувала нове сонце — маленького Божича. Язичники […]
Золочів.нет