Сучасні тренди на ринку праці – зміни попиту на фахівців та адаптація до нових вимог

Останні три роки спостерігаються тенденції до діджиталізації, автоматизації та глобалізації звичних для нас робочих процесів. Щоб залишатися конкурентоспроможним, фахівцям тепер потрібно постійно самовдосконалюватися, швидко адаптуватися до змін, слідкувати за новітніми розробками та користуватися їми. До того ж українським спеціалістам тепер більш доступна робота за кордоном без релокейту, що стане гарним варіантом для отримання нових знань, досвіду та достойного прибутку. З переліком найбільш актуальних вакансій можна ознайомитися на сайті Jooble.

Робота з дому – мрія, що перетворилася на реальність

Пандемія у 2020 році показала, що для більшості професій віддалена форма зайнятості є зручнішою та ефективнішою. Працівники нарешті змогли знайти баланс між працею, особистим життям та відпочинком.

Можливість працювати в зручному для себе місці дозволила:

  • позбутися витрат часу та фінансів на дорогу;
  • комбінувати виконання робочих обов’язків з домашніми;
  • поєднувати працю з подорожами;
  • отримати більше часу на навчання та хобі;
  • бути частіше поруч з близькими людьми.

Перелічені аспекти, за даними сучасних досліджень, позитивно впливають на продуктивність фахівців, завдяки меншій кількості стресів та якісному відпочинку.

Компанії змогли відмовитися від величезних офісних приміщень, що допомогло скоротити бюджети на оренду, підтримання обладнання, оплату електропостачання тощо. Завдяки появі величезної кількості месенджерів, бордів, програм для командної роботи, стало можливим співпрацювати не тільки в межах свого підприємства, але й будувати ефективну взаємодію з партнерами.

Перехід до чотириденного графіка роботи

Роботодавці починають приділяти більше уваги фізичному та ментальному здоров’ю працівників, які часто зазнають негативних змін через надмірні навантаження. За різними статистичними дослідженнями – від 70 до 75% найманих співробітників вказують, що п’ятиденний тиждень з графіком 9:00 – 18:00 швидко втомлює та заважає особистому життю.

Європейські компанії зараз активно тестують чотириденний робочий тиждень, скорочують кількість годин з 40 до 35 без зменшення заробітної плати. За три дні вихідних працівники мають можливість якісно відпочити – провести час з родиною, зайнятися хобі, саморозвитком, виконати домашні обов’язки. Це підвищує їхню ефективність протягом наступного тижня, і за 4 дні дозволяє виконати той самий обсяг завдань, який раніше займав 5 днів.

Враховуючи воєнні реалії України, велика кількість українців шукає працевлаштування у країнах ЄС. Сьогодні на сайті-агрегаторі вакансій Jooble одним із найбільш популярних запитів є робота Польща, хоча й наші сусіди ще масово не реалізували 4-денний робочий день. Проте деякі польські IT-компанії (особливо стартапи і філії різних американських розробників) вже активно експериментують із новими графіками. Зазначимо, що крім пошуків на польському ринку праці високу частотність також має запит робота Чехія у пошуковику вище згаданого агрегатора.

Автоматизація процесів за допомогою AI

Поява ChatGPT та інших ШІ вже зараз дає можливість бізнесам автоматизувати деякі процеси. Насамперед це:

  • Робота з текстами – написання та редагування текстів, постів для соцмереж, переклад інформації на будь-яку мову, адаптація під певний tone-of-voice.
  • Створення візуального контенту – нейромережі можуть генерувати з текстів картинки, логотипи, презентації та 3D-моделі.
  • Розробка чат-ботів – в різних месенджерах боти зможуть відповідати клієнтам компанії на запитання про продукти, послуги, розклад роботи, допомагати розв’язувати технічні проблеми без залучення живої людини.
  • Оптимізація командної роботи – AI буде автоматично розпізнавати та сортувати листи електронної пошти, розподіляти завдання між співробітниками, персоналізувати робочий процес окремо для кожного працівника.
  • Аналіз даних – штучний інтелект може працювати з обсягами даних, які неможливо обробити вручну, знайде зв’язки та закономірності у різних видах інформації.

Делегування процесів роботизованим системам залишає працівникам більше часу на виконання задач, які потребують креативних підходів, та зменшує кількість помилок, пов’язаних з людським фактором.

Soft-skills як вирішальний критерій професіоналізму фахівця

Сьогодні у будь-якій сфері м’які (soft) навички є такими ж важливими, як і технічні. До цього поняття відносять всі особистісні якості, що допомагають фахівцеві успішно працювати в команді:

  • здатність уважно слухати інших;
  • уміння вести бізнес-комунікації, перемовини, листування;
  • здатність цікаво розповідати, виступати публічно;
  • використання жестів, міміки, постави для більш виразного спілкування;
  • навички правильної подачі себе та переконання співрозмовника.

До того ж сюди часто відносять критичне мислення, швидке прийняття рішень відповідно до ситуації, вміння нестандартно підходити до розв’язку проблем. Для взаємодії з колегами також важливими є емпатія, здатність допомогти у складних ситуаціях, залучитися у спільну справу.

Багато західних компаній зараз відчувають кадровий голод щодо співробітників з розвинутими soft-skills, лідерськими якостями, тому сучасним фахівцям потрібно активно розвивати їх.

Полегшення проблеми ейджизму

Зараз в Україні йде активна боротьба ейджизмом – формою дискримінації на підставі віку, яка проявляється на ринку праці небажанням наймати пенсіонерів чи літніх людей, штучним підвищенням вимог до кваліфікації, стереотипними уявленнями про їхні здатності та можливості. Починаючи з кінця вересня, якщо роботодавець вказує у вакансії бажану кількість років для кандидатів, він має сплатити штраф, рівний 10 мінімальним зарплатам (65 тис. грн).

Також проблему дискримінації певною мірою вирішує дистанційне працевлаштування. Наймаючи фахівців для віддаленої зайнятості, роботодавців цікавлять саме навички та досвід кандидатів, а не вік та зовнішній вигляд. На рівні підприємств і організацій з’являється все більше ініціатив та програм, спрямованих на боротьбу з ейджизмом, зокрема, проведення тренінгів, семінарів для керівників та співробітників.

Боротьба з гендерною нерівністю

Якщо 10 років назад проблема гендерної нерівності на робочих місцях мало де обговорювалася, то сьогодні компанії активно працюють над тим, щоб забезпечити повне рівноправ’я в колективах. В Україні надання жінкам однакових з чоловіками можливостей у праці, заробітній платі, створення умов для поєднання зайнятості з материнством, надання оплачуваних відпусток, пільг вагітним регламентується статтею 24 «Конституції» України.

З вересня при розміщенні вакансій роботодавці більше не мають права вказувати вимоги до статі кандидата, окрім специфічних спеціальностей, на яких обов’язки можуть виконуватися лише чоловіками або жінками. Українські компанії також можуть бути аудитовані з метою виявлення дискримінації та невиконання законодавчих норм щодо гендерного рівноправ’я.

Деякі країни світу почали змінювати законодавчу базу в користь жінок. Наприклад, з 2018 року в Канаді діє «Закон про рівність зарплат», який забороняє дискримінацію у розмірі оплати на основі статі. Відкриваються спеціальні програми та ініціативи для підтримки жінок у науковій, технологічній та інженерній сферах, де традиційно переважають чоловіки.

Next Post

СБУ затримала двох ворожих інформаторів, які розвідували позиції української ППО

СБУ затримала в Одесі двох ворожих інформаторів, які розвідували позиції української ППО. Про це повідомляє кореспондент “Золочів.нет” з посиланням на СБУ. “Служба безпеки викрила ще двох інформаторів російських спецслужб у ході контрдиверсійних заходів на Одещині. Вони збирали розвіддані про місця розташування підрозділів Сил оборони і стратегічно важливих об’єктів критичної інфраструктури […]