Старовинний орган у Золочеві „розпочав своє лікування” (відео)

У римо-католицькому храмі Успіння Пресвятої Діви Марії м. Золочів, Львівської області, майже чудом зберігся старовинний орган, який був збудований ще на початку XIX століття. Він є єдиною унікальною пам’яткою мистецтва на Золочівщині, а також є одним із не багатьох таких інструментів, які збереглися на всій Україні.
Останній ремонт цього органа проводився орган-майстром Ігорем Конєчним з Перемишля у 1906 році.
Після цього довготривалого часу в понеділок 24 червня, врешті розпочалися довгоочікувані реставраційно–консерваційні роботи цього старовинного органа. Виконує цю реставрацію команда майстрів під супроводом орган-майстрів реставраторів Віталія Чижевського і Едварда Куц зі Львова.

Віталій, хоч є молодою людино, але має за собою не малий досвід реставрації органу в багатьох парафіях на Україні. Дирекцією Органного Залу м. Львів (Міністерство Культури України) він є призначений опікуном найбільшого органу на Західній Україні в костьолі св. Марії Магдалини у Львові.
Едвард Куц, є настройщиком клавішних інструментів, диригентом і професором Львівської Національної Музичної Академіїімені М. В. Лисенка у Львові.

Ця команда реставрувала останнім часом орган в Ужгороді, у парафіяльному костьолі св.Георгія, мученика.
Цей церковний орган, що знаходиться в Ужгороді, має 17 регістрів, 2 мануала і педаль, різні копуляції клавіатур і педалі. Натомість, орган у нашому золочівському костьолі є дещо менший, бо має 13 регістрів, але напевно є старшим від ужгородського більш ніж на століття і не поступається класом, як кажуть реставратори.
Останнім часом виявилося також, що один із польських науковців Мацєй Бабніс з Гданьска у своїй останній науково-популярній праці під назвою: “KULTURA ORGANOWA GALICJI”, пише про наш старовинний золочівський орган. Там він згадує про реставрацію золочівського органа, яка закінчилася в 1889 році. Таку достовірну інформацію подає цей історик на основі нових джерел, тобто тодішніх газет, які описують цю подію реставрації золочівського органа в костьолі славним тоді орган-майстром Григорієм Жембровським зі Львова.
Отже, це означає,що орган у золочівському костьолі має вже близько 150 років. Він дійсно є старовинною пам’яткою мистецтва і духовної спадщини…
Варто зауважити, що до цього часу вважалося, виходячи із здобутих джерел інформації, що орган у нашому золочівському костьолі був збудований у 1906році, як це є зазначено на внутрішній стороні корпуса органа бронзовою фарбою: „29/5 1906 Zloczow”.
Звичайно, що перед початком реставраційних праць золочівського органа була проведена ретельна експертиза інструменту. Провів її понад три роки тому професор з Варшави Віктор Лияк, експерт Міністерства Культуру з Польщі. Кошторис і розклад реставраційних праць органа виконав орган–майстер і консерватор–художник Мєчислав Кльоновскі з Глівіц (Польща). Відповідно до цього розкладу, праці реставраційні органа будуть тривати біля двох років.
На закінчення варто звернути увагу на те, що орган у римо-католицькому храмі виконує дуже важливу функцію, особливо під час св. Меси. Він підтримує спів вірних під час св. Літургії, виражаючи свою прекрасну, неймовірну і неповторну красоту звучання.
Дуже надіємося що у майбутньому, після тих двох років ремонту органа у нашому золочівському костьолі, всі мешканці міста і околиць, а також наші гості, зможуть мати добру нагоду, щоб послухати тут світового значення музичні, духовні твори класиків органної музики.
Мріємо також про те, щоб після закінчення реставрації органу створити у храмі систематичні свого роду «ДУХОВНІ ВЕЧОРИ ОРГАННОЇ МУЗИКИ». Це для того, щоб насолоджуватися тими прекрасними тонами старовинного золочівського органу.
Маємо переконання, що неповторне звучання голосу цього органа буде глибоко доторкатись струн нашої душі і серця. Це відновлене його звучання, без сумніву, принесе велике задоволення всім нам золочів’янам і додасть наснаги на майбутнє…

Провидінню Господа Бога повір’яємо всю цю справу і просимо всіх про молитву.

“Хваліте Господа звуком рогу,
Хваліте Його на арфі й на гуслях.
Хваліте Його на бубні й танком,
Хваліте Його на струнах і органі.
Хваліте Його на цимбалах дзвінких,
Хваліте Його на цимбалах гучних”.
(Псалом 150).

З любов’ю в Ісусі Христі о. Міхал  Голдович
настоятель римо-католицької громади
Успіння  ПДМ м. Золочів

Залишити відповідь

Next Post

Вітання Народного депутата України Лідії Котеляк з нагоди Дня Конституції України

Шановні співвітчизники! Вітаю Вас із днем Конституції України. Днем, що ознаменувався у сторінках української історії початком фундаментального закріплення нашої незалежності та волі українського народу жити у власній, суверенній, соборній державі. Основний закон України – Конституція, поєднала в собі національну ідею, ментальність народу, багатовікову історію українського державотворення та світовий досвід демократизму. […]