Економічні експерти констатують, що українцям доводиться витрачати значну частину своїх доходів на задоволення базових потреб. Так, більш ніж половина зарплати йде на продукти харчування, а ще чверть – на оплату житла та комунальних послуг. Такий високий відсоток витрат на основні потреби свідчить про досить низький рівень життя значної частини населення України.
Статистичні дані дослідження
Доля витрат на їжу в сімейному бюджеті українців зросла після початку повномасштабної війни. Якщо у 2021 році вона становила близько 42%, то зараз цей показник сягнув 66%. Європейські сім’ї витрачають значно меншу частину свого бюджету на харчування – від 12 до 18%. Така різниця пояснюється як вищими доходами європейців, так і нижчими цінами на харчі в багатьох країнах ЄС. При таких обставинах не дивно, що серед українців поширюється тренд на раціоналізацію витрат і набирає популярності запит в інтернеті про список промокодів. За даними дослідження майже половина опитаних змушені економити. Відмовитись від покупки побутової техніки, яка вийшла з ладу, майже неможливо, тому громадяни й шукають кращі пропозиції, які допомогли б заощадити на непередбачуваних витратах.
Згідно з дослідженням “Deloitte”, українці демонструють високу здатність до економії. Відсоток українців, які скоротили витрати, коливається від 41% до 77%. Найбільше економлять на дозвіллі: лише 2% бюджету виділяється на відпочинок. Для порівняння, німці та американці витрачають на ресторани та подорожі близько 20%. Раніше українці виділяли 5-6% від загального бюджету на відвідування культурних закладів: музеї, виставки, театри, концерти. Зараз ця цифра впала в 10 разів і становить всього 0,5%.
Особливості розподілу бюджету в інших країнах
Для більшості німців оренда житла – основна стаття витрат, яка поглинає близько 40% їхньої зарплати. Харчування та транспорт також значно впливають на сімейний бюджет, відбираючи ще 30%. Решту бюджету вони витрачають на розваги та відпочинок, відвідування ресторанів та різні хобі. Незважаючи на високі витрати на житло та послуги, німці вміло планують свої фінанси та середньостатистичний німець щомісяця відкладає близько 250 євро. Це свідчить про високу фінансову дисциплінованість населення країни.
Подібно до багатьох європейських країн, житло та комунальні послуги є основними статтями витрат для британських сімей. Більша частина бюджету середньостатистичного британця витрачається на оренду або іпотеку, а також на оплату електроенергії, газу та води. Транспорт і харчування також займають значну частину сімейного бюджету. Незважаючи на це, британці намагаються вести активний спосіб життя і виділяють частину свого бюджету на транспорт, харчування та розваги.