У будівництві та ремонті є важливий етап – штукатурювання стін. Від якості матеріалу та виконання роботи залежить результат – довговічність та естетика поверхні. Про нюанси вибору штукатурки розповіли консультанти інтернет-магазину EUROMETA.UA.
Знамениті давньоримські фрески – прямий доказ того, що людство знало, що таке штукатурка ще тисячі років тому. Розписом по сирій штукатурці або фресками римляни прикрашали свої будинки. Така технологія в наші дні використовується рідко – надто складна у виконанні, а ось штукатурки сьогодні незамінні в оздоблювальних роботах – https://eurometa.ua/budivelni-sumishi/shtukaturky.
Що таке штукатурка?
Штукатурка – це оздоблювальний матеріал, який наносять для вирівнювання поверхні: стель, стін, колон, декоративних елементів. Основа будь-якої штукатурки – пісок плюс добавки залежно від типу суміші: цемент, гіпс, полімери. Для пластичності та кращої адгезії в штукатурку додають вапно, клей, спеціальні пластифікатори.
Шпаклівка та штукатурка – у чому різниця
Люди, які не займаються професійно ремонтом, часто плутають ці два слова на букву «Ш». Заплутатися легко: обидва оздоблювальні матеріали служать для вирівнювання стін та назви схожі. Але різниця є. Шпаклівка може усунути незначні дефекти поверхні, адже її наносять тонким шаром 1-10 мм. Штукатурку використовують при кривизні стін, товщина шару – до 80 мм і таких шарів може бути кілька.
Штукатурка завжди наноситься на першу поверхню, перед штукатуркою. Матеріал більш зернистий по текстурі, тому після штукатурювання стіну потрібно загладити за допомогою шпаклівки. Виняток – декоративні штукатурки, які є фінішним етапом оздоблення, як шпалери чи фарба.
Види штукатурки
Залежно від матеріалів у складі, розрізняють такі види штукатурки:
• цементна;
• гіпсова;
• цементно-вапняна;
• вапняно-гіпсова.
Цементна штукатурка – визнана класика
Штукатурка на основі піску та цементу (ЦПС) у пропорції 4:1 – найпопулярніший вид суміші, що використовується в обробці десятиліттями. Склад на основі цементу дає міцне покриття в порівнянні з іншими штукатурками, не боїться вологості, тому може використовуватися у ванних кімнатах і для обробки фасадів.
Гіпсова штукатурка – основа під фарбування
Покриття зі штукатурки з гіпсом виходить білим, гладким, готовим під фарбування. Використовується для внутрішньої обробки через те, що вбирає вологу (допустима вологість 60%). Гіпсова суміш із наповнювачами добре зчіпляється з поверхнею, схоплюється за 40-60 хвилин. Ціна штукатурки на 1/3 вища за цементну, зате витрата вдвічі менша.
Цементно-вапняна штукатурка – універсальний мікс
Матеріал застосовується для внутрішніх та зовнішніх оздоблювальних робіт внаслідок того, що вапно робить суміш пластичною, а цемент – міцною, морозо- та вологостійкою. Для оптимального результату наноситься кілька шарів.
Вапняно-гіпсова штукатурка
Штукатурка на основі гіпсу і вапна максимально швидко твердне: схоплюється за 3-5 хвилин, повністю застигає за пів години. Підходить для внутрішнього оздоблення у приміщеннях з нормальною вологістю.
Декоративна штукатурка – естетика та довговічність
Особливий вид оздоблювальних матеріалів – декоративні штукатурки. На відміну від стандартної штукатурки, оздоблювальна наноситься на останньому етапі ремонту і не тільки захищає стіни, але і надає їм привабливого вигляду. Варіанти оздоблення: “шуба”, “короїд”, “баранчик” використовуються в інтер’єрах та на фасадах. Як правило, оштукатурені стіни фарбуються.
А ось венеціанську штукатурку фарбувати не потрібно, адже головна цінність «венеціанки» у гарному покритті, яке на вигляд не відрізнити від мармуру. Суміш із гіпсу, мармурового порошку або вапняку пошарово вручну наноситься на стіни. Робота технологічно складна, але результат того вартий.
Як правильно вибрати штукатурку
Щоб купити штукатурку, потрібно розуміти, для чого вона використовуватиметься: фасадного або внутрішнього оздоблення, як підготовчий шар або для декору, на яку поверхню буде наноситися.
При виборі враховують:
- вид штукатурки;
- вага в упаковці;
- марку;
- термін придатності.
Кількість штукатурки залежить від площі обробки та типу матеріалу. Купити штукатурку можна у звичайному магазині будматеріалів або замовити на спеціалізованому сайті Євромета.