Що таке трудовий та страховий стаж та як їх підтверджувати

Трудовий стаж – це період роботи до 1 січня 2004 року, який підтверджується записами в трудовій книжці або іншими документами. Чому саме до цієї дати? Тому що з 1 січня 2004 року набув чинності Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, у якому запроваджено поняття страхового стажу.
Страховий стаж – це період роботи людини, протягом якого вона сама сплачувала або за неї сплачували щомісяця страхові внески до Пенсійного фонду України в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетвориться у страховий стаж. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.

Тобто, починаючи з 1 січня 2004 року, трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Проте, роботодавець може і не сплачувати страхові внески. Тобто, запис в трудовій книжці є, а страховий стаж не іде і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.

Як же перевірити, чи нараховується вам страховий стаж?
Всі дані про страховий стаж, починаючи з липня 2000 року, містяться в системі персоніфікованого обліку. Ці дані можна отримати двома способами:
Перший спосіб. Прийти до будь-якого відділення Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Фахівець Фонду видрукує вам дані з бази персоніфікованого обліку. Згідно з ними ви можете перевірити, яку вам нараховували зарплату, скільки сплачували соціального внеску та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць.
Другий спосіб. Якщо ви маєте комп’ютер – можете зареєструватись на веб-порталі Пенсійного фонду України portal.pfu.gov.ua і кожного місяця не виходячи з дому, перевіряти чи зарахували вам страховий стаж.

Що входить до страхового стажу?
До страхового стажу входять наступні періоди:
трудовий стаж до 1 січня 2004 року;
періоди навчання у вищому/середньо-спеціальному навчальному закладі, в училищах і на курсах підготовки кадрів, курсах підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною формою навчання до 1 січня 2004 року;
з 1 січня 2004 року періоди офіційної роботи, але за умови обов’язкової сплати страхових внесків;
період військової строкової служби;
періоди догляду за дитиною до 3-х років;
періоди догляду за інвалідом І групи, за дитиною-інвалідом до 16 років, за перестарілим, якому виповнилося понад 80 років;
перебування на обліку в центрі зайнятості.
Страховий стаж можна “купити”.
Щоб офіційно придбати страховий стаж, потрібно прийти до фіскальної служби і подати заяву про укладення договору про добровільну сплату страхових внесків.
Розмір внеску буде складати 22% від мінімальної заробітної плати, помноженого на два. На сьогоднішній день це 1836,12 грн. (4173*22%*2) щомісячно.
“Купувати” страховий стаж можуть:
студенти, яким після 1 січня 2004 року навчання не зараховується до страхового стажу;
безробітні, які і не працюють і не перебувають на обліку в центрі зайнятості;
люди, які працюють неофіційно і отримують зарплату в “конвертах”;
особи, які працюють за кордоном.
Але якщо ви офіційно працевлаштовані, ви не можете самостійно платити страхові внески. Це повинен робити тільки роботодавець.

Золочівський відділ обслуговування
громадян (сервісний центр) головного
управління Пенсійного фонду України
у Львівській області

Залишити відповідь

Next Post

Маленький Золочів'янин - лауреат Міжнародного конкурсу

4 червня 2019 р. нагородили переможців і лауреатів VII Міжнародного Інтернет – конкурсу малюнку «Марка миру і дружби». Лауреатом цього Міжнародного конкурсу став маленький художник Зразкового художнього арт-гуртка «Палітра» Золочівського ЦДЮТ Будзівула Максим (4,5р.). Максим та керівник гуртка-Гевко Галина побували на чудовому святі та нагородженні в “Українському домі” на Хрещатику […]