Вітаємо! Сьогодні хочемо детальніше розповісти про дивергенцію та конвергенцію. Ми вже давно й активно користуємося цими інструментами в трейдингу, тому спробуємо у цій статті від ЦеКрипто максимально доступно й просто донести наші знання. Представимо їх у вигляді невеликої вижимки з нереальної кількості даних.
Що таке дивергенція та конвергенція?
Дивергенція (середньовічний лат. divergo – відхилятися) – цим терміном у світі крипто трейдингу називають розбіжність допоміжного індикатора та показника ціни. Своєю чергою конвергенція є протилежним поняттям – це сходження допоміжного індикатора та графіка цін.
Ми в наших оглядах, публікаціях та просто викладах думок часто використовуємо такі поняття як ведмежа дивергенція та бичача конвергенція. Авжеж, тут не буде використання поглиблених понять “прихована дивергенція”, “конвергенція” та “розширена дивергенція”. У них приблизно схожа система відпрацювання, але вона вирізняється за принципами побудови, що й буде розглянуто нижче.
Перед початком детального розбору цих термінів важливо зрозуміти, що дивергенція – це допоміжний інструмент, а не сигнал, що свідчить про стовідсотковий початок набору позицій. Цей пристрій разом з багатьма іншими показниками стане в пригоді в пошуку найкращого моменту входу під час торгівлі криптою.
Осцилятори
Є багато інструментів для пошуку дивергенцій (відхилень цін), які називають осциляторами. Осцилятор – це індикатор технічного аналізу, що характеризує стан перекупленості (overbought) або перепроданості (oversold) ринку, і його найпопулярнішими варіантами є:
- Stochastic;
- MACD;
- RSX;
- RSI (Relative Strength Index).
Особисто ми користуємося останніми двома з такими характеристиками:
- RSX (RSXC_LB): Lenght 14, Lower band 30%, Upper band 70%.
- RSI: Lenght 14, Lower band, 30% Upper band 70%.
Авжеж, такі налаштування не точні та інколи змінюються трейдерами з урахуванням їхнього стилю торгівлі.
Як правильно шукати дивергенції?
Якщо ви хочете правильно шукати відхилення цін, пам’ятайте про ці два пункти:
- Бичача конвергенція побудована як лінія підтримки, і для неї використовуються мінімальні значення графіка ціни/індикатора;
- Ведмежа дивергенція побудована як лінія опору, і для неї беруть максимальні значення графіків ціни/індикатора.
Зазначимо, що частою помилкою є плутанина, коли конвергенції та дивергенції будують за максимумами індикатора/мінімумами ціни й навпаки.
Особливості побудови дивергенції та конвергенції
- Класично дивергенція/конвергенція має будуватися через індикаторні екстремуми, які мають приблизне значення 70% для ведмежих та 30% для бичачих. Нагадаємо, що й ці значення будуть змінюватися у різних трейдерів (деякі, наприклад, користуються значеннями 80% та 20%).
- Будь-який ринок, включаючи криптовалютний – це величезна маса. Тож варто зрозуміти, що конвергенції та дивергенції утворюються через згасання трендів й інерційних рухів цін. А своєю чергою індикатор вже швидше відгукується на зміни в ринку, через що ви й можете побачити відхилення графіків цін від індикаторів. Краще розібратися у ринку криптовалюти допоможуть статті про блокчейн.
- Було б непогано, якби дивергенція та конвергенція були обидва сформовані від підтримки/опору вздовж основного тренду, бо так буде більш безпечно.
- Потрібно зрозуміти прямо пропорційний зв’язок: сила відпрацювання та ймовірність більші, коли кількість дивергенцій, що накладаються одна на одну (тобто розташовані на різних таймфреймах), більша. Це є корисним, якщо ви не хочете отримати друге дно під час купівлі одного. За приклад візьмемо випадок розвороту Bitcoin від $20 000 та розглянемо дивергенції на різних графіках:
- на тижневому;
- на денному (всередині тижневого);
- на годинному;
- на п’ятнадцятихвилинному.
Ви точно пам’ятаєте, як далі відбувається накладання тих дивергенцій.
Як підсумок хочемо поділитися поглядом команди ЦеКрипто. Проаналізувавши все вищесказане, можна впевнено сказати, що дивергенція та конвергенція у трейдингу дійсно вважаються одними із найпотужніших сигналів під час технічного аналізу.