Роковини загибелі Романа Шухевича

5 березня 2012 року  виповнюються  62 роковини   загибелі Героя України, генерал-хорунжого, головнокомандувача УПА, голови Секретаріату Української головної визвольної ради Романа Йосиповича Шухевича.

Роман-Тарас Йосипович Шухевич (30 червня 1907, м. Львів — 5 березня 1950, с. Білогорща, нині у складі м. Львова) — український політичний і державний діяч, військовик, Герой України. Член галицького крайового проводу Організації українських націоналістів. Командир з боку українців українського військового підрозділу «Нахтігаль» в складі іноземних легіонів Вермахту (1941—1942). Генерал-хорунжий, головнокомандувач Української повстанської армії, голова Секретаріату Української головної визвольної ради (1943—1950). Романові Шухевичу посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена Держави. Посмертно іменований пластовою старшиною найвищим почесним ступенем гетьманського скоба (1950).

Петро Дужий, ідеолог ОУН, писав про Шухевича: «Боротьба за волю українського народу, за його суверенне державне існування і розквіт стала змістом життя Романа Шухевича — людини виняткового гарту». Своє історичне призначення на вищих посадах в українському визвольно-революційному русі доби Другої світової війни Роман Шухевич бачив в тому, щоб сконсолідувати сили ОУН, розхитані нацистськими репресіями, усунути розбіжності і кризу в Проводі ОУН, яка виникла на початку 1943 p., підтримати ініціативу Крайового проводу ОУН на ПЗУЗ щодо створення Української Повстанської Армії та перетворити її в інструмент боротьби за Українську самостійну соборну державу. Шухевич, усвідомлюючи необхідність демократизації деяких організаційних та ідеологічних засад діяльності ОУН, зорієнтував Організацію на створення всеукраїнського політичного представництва у формі УГВР. Завдяки цьому український визвольно-революційний рух, спочатку репрезентований лише ОУН, набув з літа 1944 р. загальноукраїнського значення, позбавився монопартійних впливів і почав просуватись на схід.

 

Залишити відповідь

Next Post

УКРАЇНСЬКА БЕРЕГИНЯ

Жінка. Мати. Берегиня домашнього вогнища. Слабка половина. А чи справді така вже слабка? Дехто вважає, що вона створена для того, щоб займатись хатніми справами, а думати і вирішувати справи глобальні повинні чоловіки, бо ж народна мудрість каже: жінка думає серцем. Але згадаймо, яке уточнення вніс сюди Жуль Ренар: “Серце жінки […]