ПТАШИНИЙ ГРИП

Грип пташи́ний — тип вірусної інфекції грипу, що уражає птахів (особливо сприйнятливі кури та індички), а також деякі види ссавців. Її викликає один із штамів вірусу грипу типу А. Хворобу птахів можуть викликати 15 підтипів вірусу грипу; особливо небезпечні підтипи H5 і H7.
Вірус вперше ідентифіковано у Італії на початку 20 століття, з часом набув всесвітнього поширення. Перший підтверджений випадок зараження людей пташиним грипом відбувся у Гонконзі 1997 року, коли штам H5N1 викликав важке респіраторне захворювання у 18 осіб, з яких 6 померло. Захворювання людей збіглися з періодом епідемії високопатогенного пташиного грипу і були викликані тим самим штамом, що і серед популяції домашніх птахів. Хворі мали тісний контакт з інфікованою домашньою птицею.
В кінці 2016 на початку 2017 року в Херсонській, Одеській та Чернівецькій областях зареєстровано захворювання та загибель серед домашньої та дикої птиці від високопатогенного пташиного грипу (H5). В результаті Україна отримала від Євросоюзу офіційне повідомлення про заборону експорту до ЄС м’яса птиці та продуктів з неї з усієї території. Попередні випадки пташиного грипу в Україні були зареєстровані у 2008 році в Криму (4 випадки).
Грип птиці – гостра вірусна інфекція птахів, яка характеризується загальною слабкістю, набряками, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту. До грипу сприйнятливі як домашні, так і дикі перелітні птахи. Основними переносниками інфекції є перелітні водоплавні птахи. Пташиний грип завдає значної економічної шкоди як державі, так і власникам індивідуальних господарств.
Люди заражаються пташиним грипом при тісному контакті з хворою домашньою птицею під час нагляду за нею, забоєм і обробкою.
В період загрози пташиного грипу, для запобігання інфікування домашньої птиці в індивідуальних господарствах, необхідно усю домашню птицю перевести на закрите утримання, а у дворах встановити опудала, тріскачки, для відлякування диких птахів.
До грипу сприйнятлива домашня, синантропна та дика перелітна птиця (індики, качки, гуси, кури, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки та інші). Молодняк водоплавної птиці хворіє грипом важко, з смертністю до 80%. Дорослі дикі качки та інша водоплавна птиця можуть бути вірусоносіями збудника грипу, при цьому у них відсутні клінічні ознаки. При ускладненні хвороби смертність птиці може досягати 100%.
Збудник грипу птиці – РНК-вірус, за комплемент зв’язувальним антигеном споріднений з вірусом типу А людей і тварин. Віруси пташиного грипу А поділяються на віруси, що викликають високопатогенний та низькопатогенний пташиний грип.
Спалахи грипу за вірусом підтипу А (H5N1) продовжують виникати серед птахів і людей в Південно-Східній Азії, внаслідок яких загинуло чи було знищено понад 150 мільйонів птахів. Такі епідемії мали серйозні наслідки для сільського господарства і особливо для численних сільських жителів, що одержують засоби існування та продукти харчування зі своїх присадибних ділянок.
Начальник Золочівської районної державної лікарні
ветеринарної медицини Т.І.Мартинищин

Залишити відповідь

Next Post

Відбудуться заходи з нагоди відзначення Дня Соборності України

22 січня 2017 року у м. Золочеві відбудуться заходи з нагоди відзначення Дня Соборності України. На мості вул. Бродівської відбудеться акція «Міст єдності» за участю учнівської та студентської молоді. Початок о 14.30 год. У районному Народному домі відбудеться урочиста академія з нагоди відзначення Дня Соборності України. Початок о 15.00 год. […]