Хронічний бронхіт — це захворювання дихальних шляхів, що характеризується тривалим кашлем із виділенням мокротиння. Запальний процес пошкоджує слизову оболонку бронхів, які забезпечують передачу повітря до легень. Хронічна форма в більшості випадків розвивається на тлі гострого бронхіту та може загрожувати більш важкими захворюваннями. Кваліфікована діагностика, розуміння причин виникнення хронічного бронхіту та комплексне лікування допоможуть подолати хворобу, не допускаючи ризиків та ускладнень.
Основні причини хронічного бронхіту
Хронічний бронхіт може бути викликаний як збудниками інфекцій, так і іншими неінфекційними факторами. До найбільш поширених причин захворювання належать:
- Часті респіраторні хвороби. Вірусні, бактеріальні та грибкові інфекції можуть суттєво послабити імунітет та призвести до важкого запалення бронхів.
- Активне та пасивне куріння. Вдихання тютюнового диму може викликати розвиток хронічного бронхіту. Внаслідок спалювання тютюну виробляється багато шкідливих речовин, що призводять до запалення та подразнення слизової оболонки бронхів.
- Забруднювачі повітря та токсичні речовини. Пил, хімічні пари та промислові викиди за тривалого впливу на дихальну систему спричиняють хронічне запалення дихальних шляхів. Люди, які проживають у районах із великим рівнем забруднення або працюють у шкідливих умовах, мають високі ризики бронхіту.
- Алергени. Вплив подразливих агентів, таких як пилок рослин, пліснява, шерсть тварин тощо, можуть викликати алергічний бронхіт, або і його хронічну форму.
- Анатомічні особливості. Розвиток хронічного бронхіту може бути пов’язаний з деякими особливостями будови дихальної системи, зокрема патологіями носогорла та бронхів.
- Спадковість. Генетична схильність також відіграє певну роль у розвитку захворювання. Люди, чиї сімейні історії відзначаються респіраторними хворобами, мають більш вразливу дихальну систему.
Розповсюджена ситуація, коли хронічна форма хвороби розвивається як ускладнення гострого бронхіту при невідповідному лікуванні та невиконанні рекомендацій лікаря.
Симптоми хронічного бронхіту
Вчасне виявлення захворювання та дотримання курсу лікування дозволяють вберегти дихальну систему та організм у цілому від подальшого ослаблення. До основних симптомів хронічного бронхіту належать:
- постійний кашель, що триває понад три місяці;
- виділення мокротиння (часто з гноєм);
- задишка, особливо при фізичному навантаженні;
- стійка втома та зниження працездатності.
Хвороба характеризується хвилеподібним перебігом та може тривати від 2 років поспіль із чергуванням періодів загострення і підвищенням температури та фазами відносно задовільного самопочуття.
Фактори ризику
Хронічний бронхіт може призвести до таких ускладнень, як хронічна обструктивна хвороба легень, — прогресуючого захворювання, що порушує дихання. Також наслідками бронхіту можуть бути пневмонія, сильні інфекційні процеси та серцево-судинні захворювання. Ризик розвитку хронічної форми захворювання зростає з віком, адже в людей похилого віку дихальна система є більш вразливою до інфекцій.
Хронічний бронхіт є серйозним захворюванням, що потребує своєчасної діагностики та належної терапії. Розуміння особливостей перебігу захворювання дозволяє вжити необхідних заходів для захисту здоров’я.
Активний спосіб життя, збалансоване харчування та достатня фізична активність дозволяють підвищити стресостійкість та зміцнити імунну систему, сприяючи здоров’ю дихальної системи та зменшенню ризиків бронхіту.
Список літератури:
- Міністерство охорони здоров’я. Настанова 00115. Хронічний кашель у дорослих.
- Міністерство охорони здоров’я. Настанова 00123. Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ)
- Хронічний бронхіт: особливості захворювання та методи лікування https://www.bronchipret.ua/articles/khronichnyi-bronkhit
- Honkanen PO, Rautakorpi UM, Huovinen P, et al; MIKSTRA Collaborative Study Group. Diagnostic tools in respiratory tract infections: use and comparison with Finnish guidelines. Scand J Infect Dis 2002; 34(11): 827-30.
- Yaniv Dotan, Jennifer Y. So, and Victor Kim. Chronic Bronchitis: Where Are We Now? Chronic Obstr Pulm Dis. 2019; 6(2): 178–192.