При посвідченні договорів з продажу чи оренди нерухомості нотаріуси мають повідомляти податкову службу

Фахівці податкової служби нагадують, що нотаріуси, які посвідчують договір з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами мають подавати щокварталу до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір.

Така інформація включається до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за формою №1ДФ.

У разі вчинення нотаріусом нотаріальної дії щодо посвідчення договору оренди об’єктів нерухомості такий нотаріус зобов’язаний надіслати інформацію про такий договір контролюючому органу за податковою адресою платника податку – орендодавця. Повідомлення про нотаріальне посвідчення договорів оренди об’єктів нерухомості надсилаються державними та приватними нотаріусами до органів державної податкової служби у день посвідчення таких договорів. Форма Повідомлення про нотаріальне посвідчення договору оренди об’єктів нерухомості затверджена постановою КМ України від 29.12. 2010 N 1242.

Нагадуємо, що Законом України від 16.01. 2020 №466-ІХ введено нові штрафи для нотаріусів за неповідомлення про укладення договорів оренди. Зокрема, п.119¹.1, 119¹.2 статті 119¹ Податкового кодексу визначено, що порушення нотаріусом порядку або строків подання інформації щодо посвідчення договорів оренди об’єктів нерухомості в разі вчинення такої нотаріальної дії та порушення суб’єктом господарювання, який провадить посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (рієлтером), порядку або строків подання інформації про укладені за його посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості – передбачають накладення штрафу в розмірі 680 гривень за кожне таке порушення.

За такі повторні дії вчинені суб’єктом протягом року до якого вже було застосовано штраф за аналогічні порушення, передбачено накладення штрафу в розмірі 1360 гривень за кожне таке порушення.

Особливості надання майна в оренду підприємцем – платником єдиного податку

Бути орендодавцем може не кожен підприємець – платник єдиного податку. Необхідно зважати на те, яку групу спрощеної системи оподаткування обрав ФОП, та яку площу він має здавати в оренду.

Так, не можуть надавати в оренду нерухоме майно платники єдиного податку першої групи. Адже до платників єдиного податку, які відносяться до першої групи, належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню.

Щодо ФОП, які перебувають у другій групі, то на цій групі можуть перебувати фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Отже, платники єдиного податку другої групи можуть надавати в оренду майно лише платникам єдиного податку, у тому числі юридичним особам – платникам єдиного податку, а також громадянам.

Платники єдиного податку третьої групи можуть надавати майно в оренду будь-яким особам, але як «спрощенці» другої групи, так і третьої групи, повинні враховувати певні обмеження. Зокрема, підпунктом 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу визначено, що фізичні особи – підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів, не можуть бути платниками єдиного податку. Тому, якщо підприємець буде надавати в оренду площі сумарно більші, ніж зазначені в Податковому кодексі, він має це здійснювати лише на загальній системі оподаткування.

Буський сектор організації роботи
організаційно-розпорядчого управління
ГУ ДПС у Львівській області

Next Post

Здається в оренду однокімнатна квартира, а також половина будинку

Здається в оренду однокімнатна квартира в центрі міста з меблями та технікою ціна 3800 грн. А також здається в оренду половина будинку (2 кімнати в районі пам’ятника Шевченка) ціна 2900 грн. Тел.: 0979096666. Поділіться цим у соцмережах: