Постановою Кабінету Міністрів України № 841 від 17 жовтня 2018 року внесено низку змін та доповнень до Положення про порядок призначення житлової субсидії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р.№ 848, які введено в дію з 1 жовтня поточного року.
Так, урядом змінено загальну площу житлового приміщення на опалювальну, розмір якої для надання житлової субсидії не повинен перевищувати 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку.
Розширено категорію непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі і яким за рішенням комісії житлову субсидію може бути призначено на понаднормову площу житла, яка не може перевищувати більше як на 30 відсотків соціальної норми житла, розраховану для домогосподарства.
Так, субсидію на площу понад норму матимуть громадяни, які:
✓ отримують пенсію по втраті годувальника;
✓ досягли пенсійного віку і отримують пенсію за вислугу років;
✓ отримують державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям з інвалідністю.
Для одержання державної соціальної підтримки з оплати житлово-комунальних послуг працездатні непрацюючі особи зобов’язані сплатити єдиний соціальний внесок в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом 3-х місяців у періоді, за який враховуються доходи.
Без обов’язкової сплати ЄСВ субсидію можуть отримати:
✓ безробітні в сільській місцевості, райцентрі, селищах міського типу за рішенням комісії і за умови складних життєвих обставин;
✓ безробітні в місті за умови перебування на обліку в центрі зайнятості;
✓ громадяни, які працюють за кордоном і сплачують там ЄСВ, що підтверджується документально шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення. Перелік таких країн розміщено на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики.
На загальних підставах призначається субсидія особам, у яких наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з вини роботодавця.
Внесено зміни щодо сплати обов’язкової частки платежу з оплати за житлово-комунальні послуги. У разі, коли вартість фактично використаної послуги менша ніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, субсидіант сплачує її фактичну вартість.
До 1 жовтня незалежно від вартості фактично використаної послуги отримувачі субсидії зобов’язані були щомісячно сплачувати обов’язкову частку платежу.
Доповнено перелік підстав, при наявності яких житлова субсидія не призначається, а саме, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці ( крім осіб, які є алко- або нарко залежними, що підтверджується довідкою медичної установи).
Внесено зміни щодо врахування доходів при призначенні житлових субсидій членів сім’ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
Так, при призначенні субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, а також одному з батьків дитини у випадку, коли батьки розлучені, доходи батьків, а також одного з батьків дитини, які розлучені, в розрахунок доходів не враховуються. Крім вищезазначеного, в дохід не враховуються сплачені аліменти (за умови документального підтвердження фактичної сплати), а також спеціальна бюджетна дотація за вирощування великої рогатої худоби.
Разом з тим, з 01.10.2018 року при призначенні житлової субсидії враховується грошові перекази, отримані з-за кордону.
Залишається діючим порядок продовження субсидій одержувачам автоматизованим шляхом (без звернень субсидіантів) в разі, якщо відсутні зміни, які б впливали на визначення права на надання субсидії або її розмір. Однак, дана норма не поширюється на внутрішньо переміщених осіб, громадян, які винаймають житло, для домогосподарств, де кількість зареєстрованих в житловому приміщені не співпадає з кількістю фактично проживаючих, а також щодо призначення субсидій на придбання твердого палива та скрапленого газу.
Дуже важливим при наданні житлових субсидій є повідомлення субсидіантів в 30-ти денний термін про:
✓ зміни у складі осіб, які зареєстровані ( фактично проживають) у житловому приміщені ( будинку);
✓ купівлю протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією або іншим законним способом набуття права власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), автомобіль, транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або сплата послуги (одноразово) на суму яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тисяч гривень.
Управління соціального захисту населення