Про пенсії працівникам освіти

Пенсії за вислугу років призначаються до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Питання пенсійного забезпечення працівників освіти регулюються законами України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (Закон №1058) та «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до зазначених законів право на пенсію за вислугу років мають працівники закладів освіти незалежно від віку за наявності стажу роботи за спеціальністю станом:
на 1 квітня 2015 року – не менше як 25 років;
на 31 грудня 2015 року – 25 років 6 місяців;
на 11 жовтня 2017 року – 26 років 6 місяців.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 (Закон №2148), який набув чинності 11.10.2017, запроваджено єдиний підхід до обчислення пенсій та збережено право на призначення пенсій за вислугу років для осіб, які мали таке право на дату набуття чинності Закону №2148.
До спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, зараховуються періоди роботи на відповідних посадах до 11.10.2017.
Коли йдеться про те, робота на яких посадах зараховується до спеціального стажу, необхідно керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 (постанова №909), у якій зазначено чіткий перелік посад і закладів освіти, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років.
Наприклад, період роботи вчителем у загальноосвітньому навчальному закладі зараховується до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, а от робота вчителем у позашкільному навчальному закладі – ні; робота на посаді вихователя професійно-технічного навчального закладу також не зараховується, оскільки її не передбачено в постанові №909.
Ще однією умовою для призначення пенсії за вислугу років, окрім наявності необхідного спеціального стажу, є звільнення з посади, що дає право на цей вид пенсії. Тільки після звільнення особа може звернутися до органів Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії.
Розмір пенсії за вислугу років залежить від тривалості страхового стажу і розміру офіційної заробітної плати особи. Водночас має значення середня заробітна плата по Україні, яка визначається за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією. Таким чином, на розмір пенсії впливає рік виходу на пенсію.
Якщо, наприклад, після призначення пенсії за вислугу років особа знову працевлаштовується на посаду, що дає право на таку пенсію, то виплата пенсії припиняється. Після повторного звільнення виплата пенсії за вислугу років поновлюється. До того ж пенсія по-новому не розраховується і показник середньої зарплати залишається той, що застосовувався під час призначення пенсії.
Якщо після призначення пенсії за вислугу років особа продовжує працювати на інших посадах, що не дають права на пенсію за вислугу років, то зараховувати цей стаж, тобто здійснити перерахунок пенсії, можливо лише після того, як вона досягне пенсійного віку.
Спеціальний стаж, який дає право на пенсію за вислугу років, має значення ще для однієї виплати.
Педагогічним працівникам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугу років, і виходять на пенсію за віком, надано право на виплату грошової допомоги в розмірі їхніх 10 місячних пенсій станом на день її призначення.
Право на таку допомогу мають особи, які досягли загальновстановленого пенсійного віку; на день досягнення пенсійного віку працювали в закладах та установах державної або комунальної власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років мають страховий стаж на таких посадах чоловіки – 35 років, жінки – 30 років, і головне, щоб вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191.

Золочівський відділ обслуговування
громадян (сервісний центр)
Головного управління Пенсійного
фонду України у Львівській області

Next Post

Відбулося прощання з Захисником України Андрієм Гергертом

3 серпня 2020 року у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла відбулося прощання з Захисником України Андрієм Гергертом комбатом 8 окремого батальйону УДА. “Похоронне богослужіння очолив преосвященний владика Богдан Манишин, єпископ помічник Стрийської єпархії УГКЦ, у співслужінні настоятеля Гарнізонного храму о. Тараса Михальчука, військових капеланів Львівської архиєпархії УГКЦ та […]