Відбудеться презентація книжки “Чари Різдвяної ночі” Лесі Рупняк

22 грудня о 14.00 год. в читальній залі Золочівської районної бібліотеки відбудеться презентація книжки “Чари Різдвяної ночі”відомої української журналістки зі Львова Лесі Рупняк.

Скарби, яких не маємо права розгубити
Недавно вийшла в світ книжка Лесі Рупняк «Чари Різдвяної ночі», до якої увійшли однойменна повість, а також вертепні драми та обрядові святвечірні та різдвяні страви, записані авторкою в різних регіонах України. Книжка відразу знайшла свого читача, а знавці навіть називають її своєрідною енциклопедією різдвяно-новорічної обрядовості. Досить незвична оцінка художнього твору. Втім, у звертанні до своїх читачів авторка зізнається, що спочатку планувала написати наукову працю і, відповідно, збирала для неї матеріал.
Що ж призвело до такої трансформації?– запитали ми авторку «Чарів Різдвяної ночі?»
– В Різдво, завдяки моїй бабусі, я була закохана з дитинства. Бабуся свято дотримувала всіх обрядів, і нас заставляла це робити. Часто повторювала: як не будемо дотримуватися своїх звичаїв та розмовляти рідною мовою, перестанемо бути українцями. Очікування маленького Ісусика перетворювалося в диво-казку. Ми, діти, так виразно уявляли собі, як маленький хлопчик у білій сорочині спускається з неба зоряною доріжкою і біжить через ліс, через поля до нас, до нашої хати. Щоб заглянути в кожне віконце, зігріти всіх своїм теплом і своєю любов’ю. І ми намагалися поділитися тією любов’ю з цілим світом. Діти разом з дорослими ретельно готувалися до зустрічі з Ним, і не тільки виконували всі вказівки старших, а й засипали їх нескінченними «чому?». Чому прикрашаємо саме ялинку, а не якесь інше дерево? Чому вона повинна бути яскраво освітленою? Чому саме дванадцять страв і саме тих, а не інших, їмо на Святвечір? І що кожна з них означає? А для чого дідух у куті, солома на підлозі, сіно на столі під обрусом та ще часник по кутах, а на обрусі – хліб в свічка? Кожна дія, кожен крок у ці свята мають свою силу і своє значення. Та й не тільки в свята. Бо підготовка до них триває майже цілий грудень: Катерини, Андрія, Наума, Варвари, Миколая, – певні віхи в очікуваній підготовці до Різдва.
Бачимо, як готуються до Різдва Європа і Америка. Все це дуже красиво. І – дуже однаково. Між тим кожен народ, кожна нація мали свої Різдвяні (і не тільки) звичаї. Але в силу різних обставин втратили їх. Асиміляція, урбанізація, глобалізація, – чого не тільки не попридумувало людство на свою голову, прагнучи до поступу. І на тій дорозі багато втратило. На сьогодні ми чи не єдина в світі нація, яка зберегла свою обрядовість, зокрема, різдвяно-новорічну. І то лише частково. Ми не завжди навіть усвідомлюємо, яким скарбом насправді володіємо. А це величезний пласт культури, який, з одного боку, ми витворили самі і який, з іншого боку, формує нас як людей, як особистостей. Власне заради того, щоб донести до якнайширшого загалу розуміння потреби зберігати наші звичаї і обряди я змінила форму подачі матеріалу.
Повість адресується і дітям, і дорослим. Для дітей – це смішні, сповнені пригод передріздвяні і різдвяні історії, в яких вони знайдуть відповіді на свої «чому?». Для дорослих – достатня інформація, щоб разом з дітьми шукати ці відповіді й пояснювати їм якісь складніші моменти.

Привітайте зі святами своїх найрідніших, друзів чудовою книжкою з магічним німбом Різдвяного чару!

Не обділіть себе радістю спілкування з цікавою особистістю, нашою талановитою землячкою Лесею Рупняк!

Біографічна довідка
Леся Рупняк – журналіст, публіцист, культуролог. А найважливіше – наша землячка. Свого часу вона закінчила Золочівську середню школу №2, пізніше – факультет журналістики Львівського державного (нині Національного) університету ім. Івана Франка, стажувалася в Школі міжнародної журналістики (Чікаго). Працювала редактором відділу національного відродження часопису «За вільну Україну», головним редактором львівських тижневиків «Неділя», «Неділя плюс», дитячого журналу «Мавпа Фрузя», спеціальним кореспондентом «Eastern Economist» – першого в Україні американського журналу для інвесторів, а також київських видань – газет «Шлях перемоги», «Закон і обов’язок», «Нація і держава». Зараз живе у Львові, займається дослідницькою діяльністю в сфері народної обрядовості, публікується в ряді українських і зарубіжних видань.

Залишити відповідь

Next Post

Google зняв рекламу з кадрами фільму «Сам удома» — Кевіну в ній 38 років

Google зняв рекламу з кадрами «Сам удома» — Маколею Калкіну, що грав роль Кевіна в ній 38 років. Про це повідомляє Громадське. На презентованому відео 38-річний актор Маколей Калкін знову грає малого Кевіна, який залишився сам на Різдво. Події відтворюють першу частину фільму. Маколей Калкін повторює ті ж самі сцени, […]