ПИТАННЯ ОХОРОНИ ПРАЦІ

ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ ІНФОРМУЄ
Питання охорони праці на підприємствах – це, на жаль, саме той момент, про яке говорять: «Де тонко, там і рветься». Найчастіше як роботодавцями, так і працівниками весь процес інструктажу, підписання, тощо розцінюється не більше як паперова тяганина, що забирає час і відволікає від основного обов’язку. Але, якщо виникає проблема, людина по недосвідченості може ще більше погіршити ситуацію.
А тут, як за кермом, незнання та невиконання правил не рятує від відповідальності за їх порушення.
Сформулюємо головне: відповідно до трудового права, наймаючи людину на роботу, керівник бере на себе відповідальність за створення безпечних умов праці, запобігання травм і професійних захворювань. А от для того, щоб розділити її між керівником і працівником і запобігти негативним явищам, реалізується цілий комплекс заходів. Хочеться підкреслити, що, по суті, він не залежить від кількості людей, що працюють на підприємстві. І, якщо на великих підприємствах є окрема посада фахівця з охорони праці, то в невеликих колективах це питання покладається на самого керівника, якщо він не делегував його наказом кому-небудь зі співробітників.
Фахівці часто приводять зовсім шокуючі приклади покарання керівників за недбале ставлення до питання охорони праці. Один з них такий.
Школа. Учитель фізкультури після проведених уроків направляється адміністрацією на міські змагання серед учителів по футболу. Здавалося б, що може трапитися?
А от. Під час гри наступає на м’яч і одержує серйозну травму ноги. Питання лікарняним аркушем не обмежується. Оскільки через певний час директор школи, отримує інформацію про судовий позов на користь потерпілого на дуже велику суму. Причому перераховується ряд порушень, два з яких відігравали вирішальну роль:
1) працівник проти своєї волі був направлений на змагання у неробочий час;
2) із працівником не був проведений інструктаж (вдумайтеся!) з правил безпеки ведення м’яча, відсутній запис про проведення відповідного інструктажу.
Подія кваліфікована як виробнича травма, що наступила у результаті порушень адміністрацією правил охорони праці. І позов виграв саме вчитель, одержавши досить серйозну суму.
Для того, щоб детально розібратися в питаннях охорони праці, можна звернутися до місцевого відділення Фонду соціального страхування України, на якого покладено обов’язки як перевірки підприємств, установ та організацій, так і обов’язки консультування з організаційних питань і навчання з питань охорони праці.
Розглянемо основні поняття, про які повинен мати уявлення кожний керівник.
Уся діяльність з охорони праці на будь-якому підприємстві спрямована на виконання двох основних завдань:
– створення безпечних і здорових умов для праці людей;
– навчання персоналу правилам охорони праці й безпеки життєдіяльності.
Наприклад, наймаючи на роботу продавця промислових товарів, що буде працювати у павільйоні на ринку, підприємство повинно забезпечити приміщення освітленням й опаленням (найчастіше за допомогою електроприладів), та умовами для зберігання товару. У той же час, прийнятий працівник, крім інформації про свої професійні обов’язки, повинен одержати знання про основні правила пожежної й електробезпеки.
З метою реалізації зазначених вище завдань на підприємстві створюється служба по охороні праці, кількість учасників регламентується нормативними актами. Служба може очолюватися як керівником підприємства, так і заступником або спеціально підготовленим фахівцем. На великих підприємствах ці обов’язки виконує безпосередньо інженер по охороні праці або головний інженер. У кожному разі, склад служби затверджується спеціальним наказом по підприємству. Тобто, служба по охороні праці – це виконавчий орган.
Комплекс заходів щодо охорони праці, спрямованих на виконання основних завдань, охоплює наступні напрямки:
– розробка та реалізація плану комплексних заходів щодо охорони праці, поліпшення умов праці, оздоровчих заходів, участь в укладанні колективного договору між адміністрацією та профспілковим комітетом;
– організація атестації і паспортизації робочих місць, відповідно до встановлених санітарно-гігієнічних норм;
– аналіз стану та причин професійних захворювань і травматизму на виробництві, розробка спеціальних заходів щодо їхнього попередження;
– участь у впровадженні стандартів безпеки, інноваційних розробок, спрямованих на поліпшення умов праці;
– контроль технічного стану приміщень, будинків і комунікацій робочих і санітарно-гігієнічних приміщень;
– навчання правилам охорони праці та безпеки життєдіяльності працюючого персоналу відповідно до діючих нормативних актів.
Ці заходи обов’язкові навіть у самих невеликих структурах.

Страховий експерт Золочівського
відділення УВД Фонду ССУ у Львівській обл. Л.С.Зигмунт

Залишити відповідь

Next Post

Година ефіру: 4 роки після Майдану

Гостями ефіру громадського онлайн радіо “ZOLOCHIV.NET” були Богдан Баран, Володимир Якторович і Володимир Легоцький. Тема: Пам‘ять Героїв Небесної Сотні, 4 роковини розстрілів на Майдані. Згадували події Революції гідності. Говорили про те, що тоді спонукало вийти на Майдан та що спонукало стати на захист України. Вірш читала Софійка Баран. Поділіться цим […]