Переваги грудного вигодовування

Цьогоріч під однойменним гаслом в Україні, а зокрема, і у Львівській області, з ініціативи міжнародної організації “Всесвітній Альянс за грудне вигодовування” (WABA), яка тісно співпрацює із Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), з 1 по 7 серпня проходить щорічний Всесвітній тиждень грудного вигодовування. Метою даного заходу є інформування та пропаганда здорового способу життя та акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодовування.
Бажанням кожної матері і батька є виростити дитину міцною, здоровою та розумною. Одним з найбільш важливих факторів, які впливають на формування майбутнього здоров’я дитини, є характер її вигодовування, саме тому єдиним унікальним натуральним продуктом харчування протягом першого року життя дитини є грудне молоко матері, адже воно містить у своєму складі  білки, незамінні амінокислоти, імуноглобуліни, жири, незамінні жирні кислоти, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни, мікроелементи, біологічно активні речовини-гормони, ферменти, імунні комплекси.

Основні переваги грудного вигодовування для дитини:
1. Повною мірою задовольняє потреби дитини в харчуванні протягом перших 6 місяців життя (починаючи з шести місяців рекомендовано поступово вводити прикорм, але продовжувати грудне вигодовування до досягнення дитиною віку двох років і старше!)
2. Склад молока змінюється з віком дитини, відповідно до її потреб.
3. Забезпечує високий рівень захисту немовляти від інфекційних захворювань, зокрема – від шлунково-кишкових та респіраторних інфекцій.
4. Знижує ризик виникнення бронхіальної астми, цукрового діабету, ожиріння, алергічних реакцій.
5. Сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку.

Переваги грудного вигодовування для матері:
1. Посилює психо-емоційний зв’язок з дитиною.
2. Знижує ризик розвитку післяродової депресії.
3. Допомагає знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, раку яєчників та раку молочної залози.
4. Є найбезпечнішим та найдоступнішим способом годування немовляти.

У період вигодовування грудьми у матері можливе виникнення лактаційних кризів, які типово виникають на 4-ому тижні, а також на 3, 7, 12 місяцях лактації. Це тимчасове зменшення кількості молока без видимих причин, яке продовжується в середньому 3-4 дні і має зворотній характер. В цей період необхідно збільшити частоту годувань грудьми не менше 10-12 разів на добу (без допоювання та догодовування сумішами!).

Існує низка факторів, які негативно впливають на грудне вигодовування, а саме:
1. Пізній початок грудного вигодовування .Рекомендовано прикладати дитину до грудей матері якнайшвидше після народження немовляти, найкраще – протягом першої години життя дитини.
2. Роздільне перебування матері та дитини
3. Годування за режимом. Годувати дитину рекомендується на вимогу, тобто так часто, як хоче дитина, вдень і вночі.
4. Додаткове годування сумішами, водою, чаєм та ін. В грудному молоці є достатня кількість всіх потрібних інгредієнтів, зокрема і рідини, травна система малюка має вкрай обмежені можливості перетравлювати та засвоювати будь-яку іншу їжу, і найголовніше-кожна порція іншої їжі витісняє грудне молоко – сита дитина втрачає інтерес до грудей матері  в результаті чого продукція молока починає знижуватися.
5. Використання пляшечок, сосок чи пустушок. Вони перешкоджають активному і ефективному смоктанню грудей, ”імітують маму”, і як наслідок цього- виникає високий ризик відмови від грудей та зниження, а згодом й відсутність продукції грудного молока.

На жаль, існують стани, при яких грудне вигодовування є протипоказане.
Зі сторони матері це:
– онкологічне захворювання
-відкрита форма туберкульозу
-особливо небезпечні інфекції (натуральна віспа, сибірська виразка)
-ВІЛ-позитивний статус матері
-гострі психічні захворювання
-гепатит С в активній фазі захворювання
-прийом матір’ю лікарських засобів, які відповідно до інструкції про застосовування мають протипоказання для матерів, які годують дітей грудьми.

Зі сторони дитини:
-глибока недоношеність, коли у дитини ще відсутні ковтальний і смоктальний рефлекси (дитина годується через зонд)
-діти, що народилися з важкою родовою травмою, синдромом дихальних розладів
-важкі захворювання дихальної, серцево-судинної систем
-вроджені аномалії розвитку щелепно-лицьового апарата (вовча паща, заяча губа та ін.)
-гемолітична хвороба у новонародженого, викликана несумісністю крові матері і плода за резус-фактором і/або за групами крові

Маю велику надію, що й надалі, після того, як природа подарувала жінці чудовий дар – дати життя маленькій людині, годування грудьми стане пріоритетним завданням для неї. Не відмовляйтеся від щастя дати своїй дитині найкраще та найнеобхідніше.

Тетяна Вальчишин
Лікар-педіатр, лікар загальної практики-сімейний лікар
Амбулаторії групової практики м.Золочів

Next Post

Законодавчі зміни щодо обліку платників

Буськe управління ГУ ДПС у Львівській області інформує, що Закон України від 16.01.2020 року № 466 внесені зміни до Податкового кодексу України щодо обліку платників податків. Зокрема: –       змінюються критерії належності платника податків до великих платників податків (сплата виключно податкових платежів – 1,5 млн. євро (було 1 млн. податкові та […]