ПЕРДУМОВИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО ЗОЛОЧЕВА

З 1772 р. Золочів, як і вся Галичина, опинився під владою Австрійської імперії. Австрія намагалася замінити упарви міст і їх самоврядування на урядову владу. У результаті почався спад економіки в місті, понизився рівень культури.

Поступово почали зникати лінії валів, ровів, окопів. Розвалились брами: Львівська, Тернопільська, Залозецька і Білокамінська. У пожежі 1792 р. зникає стародавній Золочів. А під впливом різних факторів економічного і суспільного розвитку вік ХІХ  відкриває епоху міста сучасного, нового.

Першим старостою золочівським у ХVIІ ст. був Тгангаузер. При зміні влади, реорганізації уряду завжди з’являються труднощі, але з 1836 р. бургомістром Золочева став Айхлюллер, який почав піднімати місто з економічного і культурного занепаду. Під його керівництвом на місці снесених валів зеленіли сквери,серед яких пролягли гравієів доріжки, вздовж доріжок – лавки. Ця зона відпочинку дістала назву Кемпа. Саме Айхлюллер доказував потребу створення в Золочеві середньої школи майбутньої нації (що реалізують через 30 років).

Продумані економічні реформи, де головним чинником була ефективна праця, якісна продукція, широка купецька діяльність по збуту товарів на ринках Галичини дали позитивні результати. Почали будуватись нові будинки, промислові підприємства. З’явився ринок праці, нові джерела заробітку.

Парафіальна школа існувала в Золочеві вже за часів Собеського. Школа для хлопців була заснована 7 січня 1789 р. До 1849 р. мовою навчання була мова німецька, і тільки губернським декретом від 2 березня 1848 р. рекомендовано користуватись у навчанні польською мовою. Жіноча школа з польською мовою викладання відкрилась 1853 р.

У тому ж 1853 р. золочівська громада домоглася дозволу на відкриття нижчої реальної гімназії, яку хотіла утримувати власними коштами, але тоді австрійське міністерство освіти заявило, щоб громада утримувала народне шкільництво своїми приватними фондами, і перестала виплачувати з державної казни плату для учителів. З великими труднощами після рескрипту Крайової шкільної ради 6 лютого 1873 р. в Золочеві засновано чотирьохкласну гімназію, яка була урочисто відкрита у вересні 1873 року. Містилася вона у відремонтованому попіярському будинку. А в 1874 р. розпочалося будівництво нового корпусу гімназії. В 1878 р. міністерство дозволило відкрити 5 клас, а в наступному році – 6 клас гімназії і т.д., так що в 1882-1882 р. відбувся у Золочівській гімназії перша матура (іспит зрілості, випускні державні екзамени).

Для менш заможної молоді закладено в Золочеві бурсу ім. короля Яна Собеського.

Почалося відкриття народних початкових шкіл. У кінці 1860 року активізувався рух в урядових колах за побудову залізничної колії Львів – Золочів – Тернопіль – Підволочиськ і далі до російського кордону. Довго сперичались, на якій віддалі від міста будувати залізничну станцію, питання вирішувалось у Відні. І от 27 липня 1871 року за три кілометри від міста відкрито рух по залізничній колії через станцію Злочів. Залізнична колія внесла значний вклад у піднесення економічного добробуту міста і розширення його культурних зв’язків.

Незважаючи на лихоліття, велику кількість воєн і пожеж, м. Золочів вистояло і достойно увійшло у ХХ століття.

Next Post

Карпатська джерельна

ТОВ «Карпатські мінеральні води» Підприємство «Карпатські мінеральні води» знаходиться на великому Струтинському родовищі підземних прісних вод в екологічному районі Західної України. Струтинське родовище належить до Волино-Подільського артезіанського басейну. Хімічний склад підземних вод належить до гідрокарбонатно-кальцієвого з загальною мінералізацією, що не перевищує 0,7 г/дм3. Водозабір компанії «Карпатські мінеральні води» представлений двома […]