Палац Бадені — історична перлина Буська (відео)

Палац Бадені — родинний маєток графа Казимира Фелікса Бадені. Розташований у місті Буськ (Львівська область).

Палац з його прилеглою територією стоїть на пологому пагорбі, що в центрі Буська. З боку головного входу територія палацу обмежена вулицею Петрушевича, з лівого боку — річкою Західний Буг, з двох інших боків — глибоким ровом і схилом пагорба, який спускається у міський парк ім. І. Франка.

У 1810 році Войцех Мієр розпочав будівництво буської резиденції. Прототипом сучасного палацового комплексу була невелика одноповерхова садиба, яка впродовж ХІХ ст. зазнала декількох капітальних перебудов і перепланувань.

За даними люстрації 1832 року, тоді це була мурована одноповерхова будівля під гонтовим дахом із металевими ринвами по периметру і трьома цегляними коминами. Всередині були великі сіни, 4 житлові кімнати з великими двійними вікнами на 16 чверткових тафель і залізними пічками для обігріву, кухнею, залом, покоєм креденсовим, спіжарнею, ґанком і двома склеповими мурованими пивницями. Над ґанком був окремий покоїк на два вікна, а над ним — літня альтанка із дубових дошок.

Розбудову Палацу продовжили нові власники Буська, які постійно тут проживали — Генрик Мієр (1835-57) та його син Фелікс (1857-79). Вони власне й добудували до фронтового будинку другий поверх та два бічних крила.

Після смерті Фелікса Мієра (1879), який не залишив по собі нащадків, власницею палацу ненадовго стала його дружина Анна Вієрер. У 1880 році вдова Фелікса в обмін на пожиттєву ренту переписала буські володіння на Казимира Фелікса Бадені — племінника свого покійного чоловіка, а сама переїхала жити до Відня.

Власниками палацу і буськими дідичами почергово були Казимир Бадені (1880-1909), його син Людвік (1909-1916) та онук Казимир (1916-1939).

У 1939 році палац націоналізувала більшовицька влада. У 1939-41 рр. тут містився райком КПУ. У 1941-44 рр. у палаці квартирували війська вермахту.

Після приходу радянської влади палац починає занепадати. З 1961 року тут містилась військова частина, тому з внутрішнього декору палацу мало що залишилось.

Останніми роками палац стоїть пусткою і поступово руйнується. Внаслідок пожежі 8-9.11.2016 року пошкоджено покрівлю та перекриття на площі 150 м². Але надія є, для збереження палацу працює активна місцева громадськість, товариство Бужани.

Кореспонденти “Золочів.нет” побували у Буську, де окрім палацу мали нагоду побачити експозицію Буського історико-краєзнавчого музею, що є при палаці Бадені.

Next Post

Запрошуємо відвідати Хатинку Святого Миколая у м. Золочів

Кожна дитина чекає на диво, особливо у передсвятковий час. Вже з 19 та по 20 грудня відчинить свої двері Хатинка Святого Миколая у Золочеві. Дітки та їхні батьки матимуть змогу відчути різдвяну атмосферу. У казковій Хатинці кожен зможе зустрітись із Чудотворцем, отримати солодкий подарунок та зробити незабутнє фото на згадку. […]
Sharel