Ой! П’ятниця 13-го…

13-goП’ятниця 13-го — тринадцяте число місяця, яке припадає на п’ятницю, вважається у багатьох культурах нещасливим днем і є одним з найпоширеніших забобонів. Наукова назва фобії щодо цього забобону — параскаведекатріафобія (від грец. Παρασκευή — п’ятниця, δεκατρείς — тринадцять, φοβία — фобія). В деяких інших культурах комбінація числа і дня тижня для невдачних днів інша — у Греції, Румунії та іспаномовних країнах це не п’ятниця, а вівторок 13-го. У Італії навпаки, нещасний день у п’ятницю 17-го. Хоча «п’ятниця 13-го» в Україні не має культурного підґрунтя, поширення цього забобону через літературу та кіно інших країн також призводить до насторожливого ставлення до нього і серед деяких українців.
Є декілька версій щодо походження забону стосовно п’ятниці 13-го:

  • Одним із найпоширеніших вважається п’ятниця 13 жовтня 1307 року, коли за наказом французького короля Філіпа IV були заарештовані та піддані тортурам тисячі лицарів-тамплієрів. Ця версія вважається популярною міською легендою і була поширена здебільшого завдяки міфологізації та відображенні у літературі і популярних фільмах, таких як «Код да Вінчі». Наукових чи історичних підтверджень походження цього забобону саме від цієї дати не знайдено.
  • Згідно з популярним скандинавським міфом 12 богів зібралися на святкову вечерю у раю Валгаллі, коли з’явився незапрошений 13 бог-бешкетун Локі. Локі намовив Голдера, сліпого бога темряви, вбити стрілою з омели бога щастя та радості Болдера. Коли бог щастя та радості помер, це стало днем коли вся земля засумувала. Таким чином у скандинавських культурах укріпилося передчуття невдачі з числом 13. Інша версія походження забобону вказує на зв’язок між п’ятницею 13-го з місячним календарем, відповідно до якого, у тринадцятий день починається повна фаза місяця. Стосовно повнолуння, у свою чергу, існують інші забобони, які, зокрема, не рекомендують починати у такий час важливі справи, робити херургічні операції, зачинати дітей. Так, за свідченням деяких  статистичних даних, під час повнолуння спостерігаєтья сплеск злочинності, самогубств, хвороб, нещасних випадків та аварій і іноді має назву «Чорної п’ятниці».
  • Найімовірнішим походженням нещасного дня у п’ятницю 13-го є загальні поєднання забобонів у багатьох культурах щодо числа 13, або «чортової дюжини» та п’ятниці. П’ятниця вважається нещасливим днем, зокрема, тому, що цього дня був розп’ятий Ісус Христос. До того ж, за свідченням деяких дослідників, розп’яття відбулося 13 числа місяця нісана єврейського календаря. Таким чином, за цією версією п’ятниця 13-го стала знаменною датою, коли зі смертю сина божого у світі запанувало зло. До того ж, саме у п’ятницю вночі за релігійними віруваннями, перед єврейським суботнім шабатом ніби активізувалися темні сили і починався сатанинський шабаш.

П’ятниця 13-го, як і інші забобони, має коріння у культурі народів, серед яких вона поширена і як правило поєднує раціональні дані з фобіями та міфічними уявленнями. Зокрема, у США за даними статистики більш як 21 мільйон людей потерпають від саме цього виду фобії. У цей день люди відмовляються виходити на роботу, подорожувати літаками і навіть виходити на вулицю. Втрати від нейздіснених продажів товарів та послуг у цей день тільки у США сягають 800–900 мільонів доларів. У Великобританії кількість дорожно-транспортних пригод та аварій саме у п’ятницю 13-го зростає на 52%. Раціональніше пояснення таких статистичних даних вказує на те, що причиною сплеску нещасних випадків частіше є якраз нервовість та негативна налаштованість людей напередодні «чорної п’ятниці». Така фобія часто спостерігаєтья, зокрема, серед людей, які звичайно вважають себе нещасливими — таким чином, поєднання власної невпевненності та забобонів стосовно п’ятниці 13-го призводить до нервового напруження, стресу а від цього і до значної кількості статистичних нещасних випадків.

Поширення параскаведекатріафобії пов’язують з масовою культурою та впливом телебачення, кіно та літератури, які популярізують цей забобон. Так часта згадка п’ятниці 13-го у сучасному суспільстві пов’язуєтья з комерційним успіхом таких романів, як «Код да Вінчі» Дена Брауна та «Останній тамплієр» Раймонда Коурі.

Джерело: Вікіпедія


Залишити відповідь

Next Post

На бій з Повєткіним Кличко вийде під пісню Kozak System

Володимир Кличко на бій з росіянином Олександром Повєткіним у Москві вийде під композицію українського рок-гурту Kozak System “Брат за брата”. На останні 17 боїв Кличко-молодший виходив під пісню Red Hot Chili Peppers “Can’t Stop”. Цю композицію можна вважати фартовою для боксера, адже за цей період він жодного разу не програв. […]