Оборонний комплекс Золочівського замку

Золочівський замок – це насамперед оборонна фортеця. Потужні бастіони, вали і мури від часу побудови яких минуло 400 років і досі вражають відвідувачів. За такими надійними укріпленнями безпечно почувала себе господарі замку і гості.
Оборонний комплекс замку це також міст, головні ворота і замкова вежа. Головні ворота – найбільш вразливе місце замку при обороні. Тому необхідне додаткове укріплення, яке їх захищає – равелін. Кам’яні стіни бастіонів Золочівського замку мають свої назви – це плечі бастіону. Довжина однієї стіни 51 метр, іншої – 17 метрів, тобто 3 до 1. Стіна між бастіонами – куртина має довжину 85 метрів. Саме на таку віддаль найкраще стріляє тогочасна зброя. Підійти під замкові мури нападникам було практично неможливо. Вся територія була під щільним вогнем з замкових мурів.
Під час реставраційних робіт відкрито внутрішню частину оборонного муру. Це дало можливість дослідити його. Товщина муру – 1,4 метра. Зсередини мур укріплений контрфорсами, товщина яких також 1,4 метра. Земляний насип в основі сягає 12 метрів. Такий вал, підмурований муром не могли розбити гармати.

Бастіон замку – безпосередній оборонний рубіж. Саме тут стояли гармати. На бастіонах Золочівського замку їх було по вісім. Гармати були націлені в різні сторони і під обстрілом була вся територія довкола замку. Мертвого поля, куди не долітають ядра і кулі, не було. Відбійна сила тогочасних гармат була дуже велика. Тому бастіони мали суцільний земляний насип. Якби там були приміщення – каземати, вони руйнувалися б під час стрілянини з гармат. Коло гармат були добре облаштовані бійниці, які надійно захищали гармашів. Тут же на бастіонах було місце де лежали гарматні ядра.
На бастіонах окрім бійниць з гарматами були ще криті галереї. Вони були для оборонців замку з ручною зброєю – рушницями, пістолями, луками і списами. Коли оборонець замку йшов по критій галереї його не було видно, він був недосяжним для куль і стріл ззовні. Коли ж він ступав на бруствер, перед ним як на долоні був весь простір з нападниками. За рахунок так добре продуманої системи бастіонні замки були мало вразливі. Відомо, що один раз Золочівський замок був здобутий 1672 року, після шестиденної облоги 10-тисячною армією. Тоді замок обороняла лише невелика залога. Найкраще озброєння господар замку забрав зі собою під Кам’янець-Подільський. Після захоплення замку турки зробили тут свою залогу.
Оборонний комплекс замку це відокремлена його частина. Так, Великий палац не входить у систему оборони. Наприклад, у замку в Збаражі з кімнат другого поверху палацу можна вийти на оборонні мури. У Золочівському замку тільки з однієї кімнати є перекидний міст на вали, відновлений у часі реставрації.
Бастіонні замки з’явилися в Європі, в Італії, вже у ХУ столітті і були результатом розвитку вогнепальної зброї, насамперед гармат. На наших землях перший бастіонний замок побудовано на Волині в Олиці у 1560 році. У ХУІІ столітті бастіонні замки заполонили великі території. Так, бастіонними були замки у Золочеві, Бродах, Збаражі, Поморянах, Кам’янці-Подільському Кодак на Дніпрі і багато інших.