Оборонний комплекс Золочівського замку

Золочівський замок – це насамперед оборонна фортеця. Потужні бастіони, вали і мури від часу побудови яких минуло 400 років і досі вражають відвідувачів. За такими надійними укріпленнями безпечно почувала себе господарі замку і гості.
Оборонний комплекс замку це також міст, головні ворота і замкова вежа. Головні ворота – найбільш вразливе місце замку при обороні. Тому необхідне додаткове укріплення, яке їх захищає – равелін. Кам’яні стіни бастіонів Золочівського замку мають свої назви – це плечі бастіону. Довжина однієї стіни 51 метр, іншої – 17 метрів, тобто 3 до 1. Стіна між бастіонами – куртина має довжину 85 метрів. Саме на таку віддаль найкраще стріляє тогочасна зброя. Підійти під замкові мури нападникам було практично неможливо. Вся територія була під щільним вогнем з замкових мурів.
Під час реставраційних робіт відкрито внутрішню частину оборонного муру. Це дало можливість дослідити його. Товщина муру – 1,4 метра. Зсередини мур укріплений контрфорсами, товщина яких також 1,4 метра. Земляний насип в основі сягає 12 метрів. Такий вал, підмурований муром не могли розбити гармати.

Бастіон замку – безпосередній оборонний рубіж. Саме тут стояли гармати. На бастіонах Золочівського замку їх було по вісім. Гармати були націлені в різні сторони і під обстрілом була вся територія довкола замку. Мертвого поля, куди не долітають ядра і кулі, не було. Відбійна сила тогочасних гармат була дуже велика. Тому бастіони мали суцільний земляний насип. Якби там були приміщення – каземати, вони руйнувалися б під час стрілянини з гармат. Коло гармат були добре облаштовані бійниці, які надійно захищали гармашів. Тут же на бастіонах було місце де лежали гарматні ядра.
На бастіонах окрім бійниць з гарматами були ще криті галереї. Вони були для оборонців замку з ручною зброєю – рушницями, пістолями, луками і списами. Коли оборонець замку йшов по критій галереї його не було видно, він був недосяжним для куль і стріл ззовні. Коли ж він ступав на бруствер, перед ним як на долоні був весь простір з нападниками. За рахунок так добре продуманої системи бастіонні замки були мало вразливі. Відомо, що один раз Золочівський замок був здобутий 1672 року, після шестиденної облоги 10-тисячною армією. Тоді замок обороняла лише невелика залога. Найкраще озброєння господар замку забрав зі собою під Кам’янець-Подільський. Після захоплення замку турки зробили тут свою залогу.
Оборонний комплекс замку це відокремлена його частина. Так, Великий палац не входить у систему оборони. Наприклад, у замку в Збаражі з кімнат другого поверху палацу можна вийти на оборонні мури. У Золочівському замку тільки з однієї кімнати є перекидний міст на вали, відновлений у часі реставрації.
Бастіонні замки з’явилися в Європі, в Італії, вже у ХУ столітті і були результатом розвитку вогнепальної зброї, насамперед гармат. На наших землях перший бастіонний замок побудовано на Волині в Олиці у 1560 році. У ХУІІ столітті бастіонні замки заполонили великі території. Так, бастіонними були замки у Золочеві, Бродах, Збаражі, Поморянах, Кам’янці-Подільському Кодак на Дніпрі і багато інших.

Залишити відповідь

Next Post

Співачка Наталка Карпа вийшла заміж

Заслужена артистка України Наталка Карпа 18 вересня 2016 року вийшла заміж. Обранцем Наталки став  Евгеній Терехов. Фото із весілля та відео танцю молодят опублікувала у Фейсбук Катерина Батенко. Вітаємо новостворену сім’ю. Молодій парі – многая літа! Поділіться цим у соцмережах: