Після початку повномасштабної війни на території України, її покинули кілька мільйонів громадян, щоб зберегти своє життя. Велика їх частина (за даними на 11 березня близько півтора мільйона) виїхали саме в Польщу. На даний момент не скрізь в Україні безпечно, тому багато людей залишається за кордоном, але навіть війна не має ставати на заваді здобуттю освіти. Вже багато років освіта в Польщі для українців ставала все популярнішою, тому багато хто обирав польські навчальні заклади.
Інструкція для продовження здобуття освіти у ВНЗ Польщі
Щоб мати можливість продовжити освітній процес у Польщі, потрібно виконати кілька пунктів:
- Мати якомога більше документів, які потрібні при вступі – це атестат про отримання середньої освіти, диплом бакалавра, сертифікати про закінчення курсів тощо. На даний момент від біженців з України не вимагається нотаріальне засвідчення та переклад диплому.
- Якщо польський ВНЗ потребує від українського ВНЗ, де здобував освіту студент, додаткових даних, то потрібно відправляти запит у Національне агентство з приводу академічного обміну. Це можна зробити в режимі онлайн або через спеціальну систему Квалификатор. У ній довідку про свій диплом можна зробити самостійно.
- Після цього необхідно подати звернення у ВНЗ Польщі, який ви обрали для подальшого навчання. Процедури проходження конкурсу та зарахування можуть відрізнятись у різних закладах, тому варто уточнити деталі в ректораті в режимі дзвінка або за особистої присутності.
Перший рік вища освіта в Польщі для студента може навіть здобуватись українською мовою. Це потрібно, щоб студент покращив знання польської. Далі можливо отримувати освіту англійською або польською.
Права українців біженців у Польщі
Біженці спочатку виробляють ідентифікаційний код Pesel, після чого мають можливість:
- вивчати польську мову безкоштовно на курсах або на заняттях в університеті;
- переводитись з українського вищого навчального закладу в польський на ту спеціальність, на якій навчались там. В такому випадку українець отримує освітній рівень так як і поляк. На безкоштовній формі навчатись після переведення можна тільки у закладах державної форми власності, у приватних ВНЗ – тільки платне навчання;
- отримувати стипендію загальнодержавну або студентський кредит за написаною заявою;
- могти отримати фінансову допомогу або стипендію від ректора навчального закладу.
Навчання у Польщі має ряд плюсів, серед яких:
- отримання диплому європейського зразка, який діє у всіх країнах Європейського Союзу і за його межами;
- можливість працевлаштування в Європі на високооплачуваній та престижній посаді;
- багато вільного часу, який можна використати на підробіток;
- подорожі на канікулах без візи;
- вивчення мови, культури та менталітету іншої країни, духовне збагачення та заведення нових знайомств.
Все це підштовхує українців до здобуття вищої освіти саме в цій країні не тільки під час війни, але і у мирний час.