7 грудня, у неділю відбулось важливе та неординарне дійство, як для храму Василіанського, так і для міста загалом. Надія Гупало – директор Золочівськогозамку, презентувала книгу про історію Василіанського монастиря, яка носить назву «Василіянський монастир Вознесіння Господнього у Золочеві» та церкви. Зі слів автора я довідалась, що написання цієї книги було зумовлене не лише прагненням простежити багатостолітню історію монастиря, але й розповісти про культових людей, які, власне, турували непростий шлях релігійного пробудження українського народу.
Пані Надія щиро розповідала про усі перипетії написання цієї багатостраждальної «епопеї» історії монастиря. Виявляється, що первісним утворення отців Василіян була церква в Монастирку, заснування якої датується ще 1567 роком. Проте справжня дата ймовірно ще раніша. А лише у 1708 році заможні прочани дарують свій власний ґрунт, на так званих шляхах, де і зводиться Василіанський монастир. Пізніше, у 20 – тих рр. XXст . на кошти родини Комарницьких була побудована церква.
Визначними сакральними учасниками життя Василіянського утворення у Золочеві був відомий широкому загалу митрополит Андрей Шептицький. Він неодноразово приїжджав до храму. А також визначними постатями були: о. Теодозій Копчик, Макарій Розумійко, Й. Федорик. Усі вони присвятили своє життя служінню греко-католицькій церкві, себто її прочанам.
Після більшовицької навали, яка ліквідувала усе духовне, морально цінне для християн України, церква була зруйнована. І лише в кінці 80 – тих років вона повстала з – під руїни. Звичайно, це трапилось завдяки сумлінній праці відданих прихожан, мешканців міста, яким була небайдужа доля цього релігійного обійстя, «українського П’ємонту» віри та надії у відродження нашої нації та її незламних традицій.
Вихід у світ книги пані Надія називає колективним дійством, адже чимало людей долучилися до цієї благої справи: уже покійний владика Сафрон Мудрий, о. Тома, о. Матей, о. Августин.
Музичним супроводом оздоблювали презентацію дует Наталії Сембай та Ірини Смереки, вони виконували дивовижні твори: « AveMaria», «Мелодію» Скорика, чим до глибини душі схвилювали слухачів. Також подарував патріотичну композицію Олег Войтович, з його уст пролунала пісенна молитва за нашу Україну. Так як презентація відбувалось саме у церкві, тут не обійшлось без дивовижного хору, який створював потужну атмосферу умиротворення та благодаті.
Наприкінці Надія Гупало нагадала усім, що важливо цінувати, оберігати та доповнювати нашу історію у будь-яких її витоках, бо релігія – це наша друга мова, це скарб нашої душі. Ми зуміємо побороти ворогів, бо з нами Бог, Він у серці кожного із нас.
Скишляк Ірина
До Вашої уваги презентація книги у Золочівській центральній районній бібліотеці: