НАБУВ ЧИННОСТІ ЗАКОН ПРО ЗАПОБІГАННЯ ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ

7 січня набув чинності Закон України № 2229-VIII “Про запобігання та протидію домашньому насильству”.
Понад 3 мільйони дітей в Україні щороку спостерігають за актами насильства у сім’ї або є їхніми вимушеними учасниками. Відтепер, батьку чи мамі можуть обмежити спілкування з дитиною на кілька місяців, якщо побиття чи насильство сталося на очах дитини.
За останні кілька років в Україні потроїлася кількість зафіксованих випадків домашнього насилля. Майже 70% жінок зазнають різних форм знущань і принижень. За даними МВС, 23% тяжких насильницьких злочинів відбуваються в родинах.
Закон визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики в цій сфері, спрямовані на захист прав та інтересів потерпілих від домашнього насильства.
Що означає «домашнє насильство»? Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Раніше, якщо шлюб не був зареєстрований, то злочин могли не кваліфікувати як домашнє насильство.
Як тепер каратимуть кривдників? За вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, каратимуть штрафом від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративним арештом на строк до семи діб.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з вищезазначених порушень, передбачатимуть штраф від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.
До повнолітнього, який здійснив домашнє насильство, разом із покаранням на строк до 3 місяців або довше можуть застосувати такі заходи: – заборона перебувати вдома у потерпілого; – обмеження спілкування з дитиною, якщо насильство було направлено проти неї або скоєне в її присутності; – заборона наближатися до будинку, роботи або інших місць, де часто буває потерпілий; – заборона контактувати з потерпілим, у тому числі, за допомогою месенджерів або інших людей; – направлення на програму для кривдників.
Умисне невиконання обмежувальних заходів, або умисне ухилення від програми для кривдників караються арештом до півроку або обмеженням волі до 2 років.
Законом передбачається впровадження комплексного підходу до боротьби з домашнім насильством, спрямованих на покращення захисту потерпілих від домашнього насильства. Зокрема, законом передбачено створення і забезпечення функціонування Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства.

Якщо Ви проживаєте у Золочівському районі та потерпаєте від насильства у сім’ї – побоїв, мордувань, погроз, образ, залякування, психологічного тиску, сексуального насильства, – Ви можете звернутись до таких державних органів та установ:
– Золочівського райвідділу поліції (м. Золочів, вул. Шашкевича М., 43, тел. 102 або 4-22-73) ;
– відділу сімейної політики управління соціального захисту населення Золочівської райдержадміністрації (м. Золочів, вул. Пачовського В., 7, тел. 4-32-89);
– Золочівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (м. Золочів, вул. Чорновола, 3, тел. 4-24-55);
– служби у справах дітей Золочівської райдержадміністрації (м. Золочів, вул. Чорновола, 3, тел. 7-02-18).

Золочівська РДА