На ремонтах доріг крадуть. Це – непрозорий ринок, – експерт

doroguНа ремонтах доріг крадуть, вважає директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк. «Це – непрозорий ринок. Але через ці проблеми пройшли всі країни і з тою чи іншою мірою ефективності зуміли їх подолати», – сказав він на публічних дебатах «Якісні дороги – дороге задоволення для України», організованих Фондом «Ефективне управління».

Сергій Вовк відстоював на дебатах тезу про те, що якісні дороги насправді є дорогим задоволенням для країни.

«Дороги в Європі набагато кращі, ніж в Україні. Але ми не всі хочемо бачити, що там платять набагато більше, ринок паливно-мастильних матеріалів – прозоріший… В багатьох країнах за дорогу платила лише одна категорія людей – автовласник. Якщо хочемо мати нову якість доріг, то маємо бути готові платити», – сказав Сергій Вовк.

Він зауважив: «Коли Україна буде мати можливість для хороших доріг? Не зараз».

Експерт назвав три фактори, без яких неможливі безпечні дороги в Україні. Перший – це гроші.

«Всі говорять про недофінансування, називають 15-16 млрд грн. Світовий досвід показує, що нормальний обсяг фінансування доріг – це 4% ВВП. Багата Фінляндія 2005 року витрачала на це 3,9%. Більш бідна, але близька до нас Білорусь тратила 2,2%, Монголія – 1,6%. Візьмемо 2012 рік, найбільш вдалий для України з точки розвитку інфраструктури. До Євро-2012 здали декілька великих магістралей, всі по них поїздили. Згідно зі звітом держказначейства, видатки на це склали понад 15 млрд грн, тобто 1,1% від ВВП», – сказав Сергій Вовк.

За його словами, у попередні періоди Польща будувала 600-900 км автомагістралей в рік, а 2004 року потроїла потужності і «стала чи не найбільшим будмайданчиком у Європі».

«Це сталось у рік вступу Польщі до ЄС. Нам це повторити буде надзвичайно складно. Звичайно, маємо зараз потепління – незабаром буде рішення щодо підписання угоди про асоціацію, але говорити, що це дасть нам, – це доступ до інфраструктурних програм, це нереально. Потрібне повне членство. Це перспектива навіть не п’яти і не 10 років», – сказав він.

Другим фактором Серігй Вовк назвав час: «Всі 22 роки незалежності, грубо кажучи, ми їздили на радянському запасі міцності цих доріг. Ми не реагували на збільшення пасажиропотоку, на збільшення кількості автомобілів у наших гаражах. В результаті отримали те, що отримали: ми зараз не можемо зробити те, що називається косметичний ремонт. Маємо повністю перебудувати всю систему. І навіть якщо в нас з’являться гроші, нам треба буде 5-6 років, щоб навести з цим всім лад».

Третій фактор – технології. «Навіть не в плані якості асфальту… Якщо є кошти, технології завжди можна імпортувати. Йдеться про технології управлінських рішень. Дорога – це не секторальна реформа… Це реформа, яка б’є по економіці, впливає на кількість людей, які контролюють безпеку руху…» – сказав він.

Як інформував ZAXID.NET, Кабінет Міністрів України збирається витратити на дорожнє господарство в найближчі 6 років 214 мільярдів гривень. Крім того, уряд вивчає можливість будівництва в Україні платних доріг.

Джерело: ZAXID.NET