Міжнародний день шахів

Вже багато років, починаючи з 1966 року, у всьому світі 20 липня відзначають Міжнародний день шахів.

Дане свято проводиться за рішенням ФІДЕ – Всесвітньої шахової федерації.
Шахи – це настільна гра на 64-клітинній дошці, на якій розташовуються 32 фігури (по 16 фігур білого і чорного кольору). Грають 2 партнери. Мета гри полягає в тому, щоб поставити мат королеві супротивника. Як одна з найрозповсюдженіших спортивних ігор сучасності, гра поєднує в собі елементи мистецтва (уяви), науки (логічно точний розрахунок) і спорту.

Шахи мають виховне значення: сприяють розвитку концентрації уваги, вміння долати труднощі та планування власних дій, логічно мислити. Оскільки у грі в шахи виявляються особливості людської особистості, вони використовуються у якості моделі наукових досліджень в психології та педагогіці. Також використовуються для моделювання систем штучного інтелекту.Назва гри походить з персидської: “шах мат” – “володар помер”. Батьківщиною шахів є Індія. В 5 столітті в Індії з’явилася попередниця шахів – військова гра “чатуранга”.

В Україні шахи відомі з 10 — 11 ст., куди були принесені з батьківщини шахової гри, Індії. Знайдено шахові фігури в археологічних розкопах Вишгороду, Києва, Турова, в Чорній Могилі біля Чернігова. В усній словесності, зокрема билинах, згадується, що шахи були популярні за часів Київської Русі. В часи панування Литви і Польщі любов до шахів в Україні не зникала. Про це свідчить поема Я. Кохановського «Szachy», 1564, знана серед шляхетського стану в Україні. Відомо, що за Гетьманщини шахістом був митрополит          Т.Яновський, а меценатом шахового мистецтва гетьман К. Розумовський.

Залишити відповідь

Next Post

Українські історики співпрацюватимуть з архівними інституціями Польщі

Як повідомляє прес-служба Львівської обласної ради у рамках робочої поїздки делегації  до республіки Польща було досягнуто домовленостей про можливості роботи українських експертів, працівників КП ЛОР “Доля”, істориків України в архівах Інституту національної пам’яті (Республіка Польща). Порозуміння з цього питання було досягнуто під час зустрічі представників Львівщини із керівником відділу архівів […]