Мігрень: основні прояви та методи лікування

Мігрень — хронічне захворювання, що супроводжується інтенсивним одностороннім пульсуючим головним болем. Розрізняють мігрень без аури та з нею, але клінічні прояви однаково важкі в будь-якій ситуації, і впоратись самостійно майже неможливо. Необхідно надати собі симптоматичну допомогу (прийняти Ібупрофен таблетки або Парацетамол) і звернутися по медичну допомогу, особливо якщо присутня аура. Аура — це період перед нападом мігрені, який може вважатись передвісником. Здебільшого вона повʼязана із зоровими симптомами:

  1. яскраві плями;
  2. спалахи світла;
  3. білі або кольорові точки/кола;
  4. лінії (прямі/звивисті, кольорові/монохромні);
  5. геометричні фігури;
  6. скотоми.

Проте також можуть з’являтись інші неврологічні прояви: анестезія або парестезії ділянок тіла, головокружіння, слабкість у кінцівках.

Інші прояви мігрені

Епізод мігрені триває від 4 до 72 годин. В продромальній фазі (не плутати з аурою) змінюється настрій, виникає часте позіхання, хочется солодкого або солоного, виникає сонливість, порушується концентрація та увага. Після цього розвивається головний біль, що супроводжується нудотою, блювотою, фотофобією, фонофобією. Фізичне навантаження посилює симптоматику.

Лікування

Оскільки мігрень значно погіршує якість життя та загальну працездатність людей, питання лікування є важливим. Застосовується кілька методів:

  1. Медикаментозна терапія. Перша лінія — звичайні НПЗЗ. За їх неефективності призначають триптани, наприклад Суматриптан або Золмітриптан. За кордоном доступні нові, більш специфічні препарати — дітани та джепанти. Вони впливають на баланс серотоніну, що викликає напад головного болю.
  2. Профілактичне лікування. За частих та інтенсивних епізодів мігрені профілактичне лікування антидепресантами, протиепілептичними препаратами допомагає полегшити головний біль та зменшити частоту епізодів.
  3. Ботокс. Задля профілактики також застосовують інʼєкції ботулотоксину в мʼязи обличчя та волосистої частини голови. Така профілактика показана окремим групам пацієнтів з рефрактерною мігренню. Вона має накопичувальний ефект, що реалізується протягом 12 тижнів після першої процедури.
  4. Блокада потиличних нервів. На практиці блокада потиличних нервів показала хороші результати для профілактики нападів мігрені. Блокада полягає у введенні глюкокортикостероїдів та Лідокаїну у місця виходу потиличних нервів.

Описані методи може призначити тільки лікар після проведення комплексної діагностики, за результатами якої буде встановлено саме діагноз мігрені.

Next Post

Збірна України виграла у збірної Словаччини на Євро-2024

21 червня 2024 року – У драматичному матчі другого туру групового етапу Євро-2024 збірна України здолала Словаччину з рахунком 2:1. Ця перемога стала для синьо-жовтих вже четвертою в історії чемпіонатів Європи. Матч розпочався невдало для українців: вже на 17-й хвилині словацький форвард Іван Шранц вивів свою команду вперед. Здавалося, словаки […]
Футбол