Майдан Гологірський

Село Майдан-Гологірський розташоване на місці, де бере початок річка Золота Липа. Точних друкованих матеріалів про виникнення села немає.

Про давність села свідчить дерев’яна церква XVII ст., яка вже тоді мала священника.

За місцевими усними переказами, назва села походить від прізвища першого жителя села – Майданека. Є інша версія: село Майдан названо так у зв’язку з тим, що у старі часи тут відбувалися збори козаків. В м. Дукля (тепер с. Гологори) в замку жив князь, який під час тривоги збирав всіх із сусідніх сіл на плацу-майдані, який розташований між горами, що було доброю схованкою від татар. Ще в 1883 р. село займало 1168 га простору. Це був маленький фільварок отців Домінікан, які здавали його в оренду.

У 1900 р. в селі Майдан нараховувалось 406 жителів. Жителі села займалися сільським господарством. Тут була своя кузня, млин.

З 1959 р. в селі відкрито бібліотеку, в якій нараховувалось 6116 книг (було 392 чит.). На місці однокласної школи, що була до війни, відкрито загальноосвітню восьмирічну школу.
З часів війни село було окуповано з 1941 р., а визволено у липні 1944 р.

Цілюща вода річки Золота Липа ніби притягувала до села видатних людей.

У роки національної боротьби українського народу, повертаючись із спеціального завдання, Роман Шухевич (генерал Чупринка) був поранений і переховувався в нашому селі. Відвідав село і Василь Кук, родом із Красного, який після смерті Чупринки прийняв на себе командування УПА.

У 1942 р. було створено станицю, котрою керував односельчанин Андрій Олексій, підпільна кличка „Крук”. Підпілля працювало до 1949 р. У цьому році перед Великоднем загинув станичний „Крук” із своїм помічником „Малим”.

Для вшанування пам’яті своїх героїв односельчани поставили пам’ятник в селі у день 50-річчя їх загибелі

У 1987р. було побудовано двоповерховий Народний дім з бібліотекою і ФАПом, що функціонують по сьогодні.

У Народному домі і бібліотеці проводяться масові заходи по відродженню національних традицій, духовної спадщини, культури і побуту нашого краю, утвердження християнської моралі. Висвітлюються матеріали економіки і екології.

В селі діє храм прп. Онуфрія Великого, який був реставрований після руйнації через негоду у 1956 р.

Залишити відповідь